0
0

10روش موثر برای افزایش شادی و تقویت خودباوری کودک شما

161 بازدید
10 شماره برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

آیا احساس می کنید که کودک شما در خانه شادابی و خودباوری لازم را ندارد؟ آیا نگران این هستید که در آینده به خاطر نداشتن خودباوری دچار مشکل شود؟ اگر نگران این گونه از مسائل هستید، باید بگوییم که دیگر جای نگرانی نیست، چون در این مقاله ما ۱۰ نکته کلیدی به شما خواهیم آموخت که به وسیله آن ها نه تنها کودکان شادتری خواهید داشت بلکه خودباوری آنها را نیز پرورش خواهید داد.

ما نیازی نداریم تو درباره اینکه چرا باید شاد باشیم گفت و گو کنیم. شادی و نشاط نیرو بخش زندگی هر فرد است؛ اما نکته قابل توجه اینجاست که چرا کودک ما شاد نیست. به طور طبیعی کودکان سالم، موجوداتی کنجکاو، جستجوگر، شاداب و تا حدودی شلوغ هستند و همیشه در حال شادی و بازی هستند؛ اما چه چیزی باعث میشود که کودکان از این حالت پر انرژی خودشان فاصله بگیرد؟ قطعاً این ناراحتی و گوشه نشینی آنها دلایل متعددی دارد که ما به مهمترین آنها پرداخته ایم.

 خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

آیا کلید شادی وجود دارد؟ اگر بتوانید شادی را به فرزند خود هدیه کنید چه حسی خواهید داشت؟ باور کنید یا نه، تحقیقات علمی ثابت کرده است که شما می توانید شادی را به فرزندانتان هدیه کنید. والدین آمریکایی برای شادی کودکانشان بسیار ارزش قائل اند و شادی کودکان خود را در اولویت قرار می دهند. در واقع اینگونه رفتارها ریشه در فرهنگ آن جامعه دارد.

خوشبختانه در جامعه ما نیز مهر مادر نسبت به فرزند، زبانزد خاص و عام است. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که باید برای شاد کردن کودک خودتان وقت بگذارید و همین حالا که در حال خواندن این مقاله هستید، نشان می دهد که شادی کودکتان چقدر برای شما ارزشمند است؛ درست مانند برخی از جوامع غربی. شاید برایتان جالب باشد که شادی کودکان در دوران کودکی، تاثیر مستقیم بر رفتار آنها در بزرگسالی دارد. پس مهم است که شما چقدر برای کودکتان وقت می گذارید و در صدد آن هستید که وی را شاد کنید.

بگذارید اندکی درباره خودباوری در کودکان نیز صحبت کنیم. وقتی درباره ی خودباوری صحبت می کنیم خواه ناخواه، به  یاد هرم نیازهای مازلو می افتیم. آبراهام مازلو یک روانشناس بود. او بر این عقیده بود که اگر انسان بخواهد به خودباوری و خود شکوفایی برسد؛ ابتدا باید نیازهای پایه ی او برطرف شود.

در مرحله بعد باید نیازهای اساسی او را برطرف کرد و در انتها فرد به خود شکوفایی و خودباوری می رسد. مازلو نیازهای انسان را از پایین به بالا، به پنج دسته تقسیم کرد این پنج دسته شامل نیازهای زیستی، نیازهای امنیتی، نیازهای اجتماعی، احترام و خودشکوفایی است.

پس اگر می خواهید کودک خود را به خودباوری برسانید؛ میتوانید از هرم نیازهای مازلو کمک بگیرید. در مرحله اول شما موظف هستید که نیازهای زیستی کودک خودتان را برطرف کنید. نیازهای زیستی شامل خوراک پوشاک مسکن و مواردی از این قبیل است.

در این مقاله ما برای شما ۲۰ نکته فراهم کرده ایم که حاصل یافته های اخیر روانشناسان بوده و شما را در شاد کردن کودکتان یاری خواهد کرد. پس با دقت آنها را مطالعه کنید.

10 چیزی که کودکان را خوشحال تر می کند

یکی از اتفاق های دل انگیز انسان می تواند دوران کودکی او باشد. کودکی دوره خاصی است. زمان بازی، هیجان، سرگرمی و جستجوی کودک است، این دوران سرشار از نگرانی برای والدین است تا مطمئن شوند کودکانشان سالم و خوشحال هستند.

در این بخش از سایت خوشبخت تحقیقات روانشناسی و خوشحالی دوران کودکی را با هم ترکیب کرده ایم و به 10 نکته اساسی رسیده ایم که در ادامه به آنها می پردازیم.

رفتارهای والدین که خوشحالی کودک را تکمیل می کنند

1. به آنها زمان بازی کردن بدهید

مسئولیت ابتدایی کودکان بازی کردن است. بچه ها سرانجام تکالیف دارند و کارهای فوق برنامه انجام می دهند، اما فاصله ی کودکی تا نوجوانی را باید آزاد باشند و خوش بگذرانند. کودکان درس های مهم زندگی خود را از بقیه بچه ها یاد می گیرند.

2. گفت و گوهایتان را جای دیگر انجام دهید

ذهن کودکان به طور فوق العاده ای در طول دوران کودکی پیشرفت می کند، اگر آنها مثل نوجوانان بشنوند و ببینند و مشکلات آنها را لمس کنند، تاثیرات منفی روی آنها می گذارد و به آنها احساس ناراحتی و نا امنی می دهد.

10 شماره برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان
3. آنها را با کس دیگری مقایسه نکنید

فشار آوردن به کودکان برای رسیدن به موفقیت آنها را فریب می دهد و از آنها فرد دیگری می سازد و چون آنها با شخص دیگری مقایسه می شوند روی اعتماد به نفس آنها تأثیر می گذارد.

4. به آنها فواید احساسات منفی را تعلیم دهید

کودکان خیلی بالغ نیستند و تقریبا همه کودکان خود به خود عصبانی می شوند، حسادت می کنند و یا ناراحت می شوند. این خلقیات شرایط را برای یادگیری خوب برای نوجوانان فراهم می کند. دانشمندان زمینه بدخلقی کودکان را تنبیه دانستند. بهترین راه این است که به کودکان بیاموزید که همه احساسات منفی را تجربه می کنند و راه مقابله با آن را هم یاد بگیرند.
10 شماره برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

5. توانایی های آنها را قدردانی کنید

کودکان سعی می کنند خودشان را بزرگتر جلوه دهند چون متوجه شده اند سخت کوشی برای افراد بزرگ است. وقتی کودکان خودشان را مستلزم می کنند که کاری انجام دهند، با آنها در مورد وظایف بچگی صحبت کنید. پیام ما به والدین این است که روی روند کار کودکان متمرکز شوند تا روی وظایف آنها.

6. سنن ارزشی خانواده ها

انجام کارهای مختلف که خانواده با هم انجام می دهند نشانه استحکام خانواده است، استحکام یکی از جنبه های مهم کودکی است. سپری کردن زمان اعضای خانواده با یکدیگر 5 فایده را به همراه دارد:کودکان احساس اهمیت و عشق می کنند،کودکان رفتارهای مثبت نوجوانان را می بینند،نوجوانان بیشتر ضعف های کودکان را می بینند و می توانند آنها را راهنمایی کنند، کودکان می توانند احساسات و تفکراتشان را بیان کنند،بین کودکان و والدین پیوند قوی تری ایجاد می شود.
10 شماره برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

7. اجازه دهید شانس شان را امتحان کنند

کودکان نیازمند نظارت هستند و نوجوانان این کار را بیش از حد با زیر نظر گرفتن تمام حرکات می توانند انجام دهند. وابستگی کودکان به والدین از پیشرفت آنها جلوگیری می کند. توجه زیاد به کودکان و نیازهای آنها باعث می شود کودکان نتوانند مهارت های ضروری زندگی مثل بلوغ فکری و ارتجاعی بودن را یاد بگیرند و با مشکلات مقابله کنند.

8. به آنها مسئولیت بدهید

بسیار حائز اهمیت است که به کودکان اجازه دهید کارشان را تا آخر انجام دهند. طبق نظر روانشناسان کودک، نظارت زیاد روی پیشرفت کودک ظاهر می شود، در حالی که توجه و نظم برای کودک ضروری است تا نتیجه محروم ماندن از مسئولیت را متوجه شود، اما بی اندازه ناظر بودن هم بی نتیجه است.
10 شماره برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

9. حافظه ی شادی برای آنها بسازید

مطالعات و آزمایشاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می دهد، نوجوانانی که حافظه خوبی از کودکی داشته اند در مورد موضوعات اخلاقی صحبت می کنند. وقتی فرد صدقه ای را که در کودکی داده است را به خاطر می آورد، بنابر این حافظه خوبی را برای نوجوانان رقم می زند و از او فرد خیر اندیشی می سازد.

10. خودتان خوشحال باشید

کودکان چیزهایی که در اطرافشان می بینند و می شنوند چه خوب و چه بد را یاد می گیرند. اگر نوجوانان به اخلاق خوبی عادت کنند، کودکان بیشتر مقابل به مثل می کنند. طبق نظر پزشک دانشگاه کالیفرنیا کودکان نمی توانند روزگار را با نوجوانانی که مراقب آنها و رابطه شان نیستند خوب بگذرانند.

منبع : نمناک

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://khoshbakht.info/?p=1346
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد 10روش موثر برای افزایش شادی و تقویت خودباوری کودک شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.