0
0

11 روش علمی برخورد صحیح با کودک ترسو

160 بازدید
برخورد صحیح با کودک ترسو + راه حل علمی

«کودک من از خیلی چیز ها می ترسد. آیا من باید نگران باشم؟» این شاید سوال خیلی از شما خوانندگان عزیز باشد. در این مقاله از سری مقالات خوشبخت به برخورد صحیح با کودک ترسو می پردازیم و به شما راه های عملی مختلفی ارائه می کنیم.

طی یک تحقیق انجام گرفته تو سط محققان، 43% کودکانی که 6 تا 12 ساله بودند؛ ترس و نگرانی زیادی داشتند. رایج ترین نوع ترس و نگرانی در این گروه مطالعه شده، ترس از تاریکی بود؛ به خصوص که اگر کودک تنها در تاریکی می ماند. بعضی دیگر از کودکان از آتش سوزی، مکان های مرتفع و یا رعد و برق می ترسیدند.

در اواسط کودکی ترس کاهش می یابد و از بین می رود (البته نه برای همیشه). اگر در این دوره کودک از چیزی بترسد، ترس او خفیف است و حتی اگر ترس او با شدت هم باشد بعد از مدتی فرو کش می کند.

برخورد صحیح با کودک ترسو

گاهی اوقات ترس می تواند چنان شدید، مداوم و طولانی باشد که به فوبیا تبدیل شود. فوبیا -که به ترس های شدید و غیر منطقی گفته می شود- می تواند آسیب زننده و مداوم باشد، طوری که روی فعالیت های معمولی و روزانه ی کودک تاثیر بگذارد و آن ها را مختل کند.

حال سوالی که ایجاد می شود این است که آیا ترس طبیعی است؟ در پاسخ باید بگوییم که ترسیدن در برخی از موارد برای کودکان و حتی بزرگسالان نیز طبیعی است و نشان دهنده ی این است که سیستم های حفاظتی بدن به درستی کار می کنند.

در واقع ترس احساسی است که به کودکان این امکان را می دهد که محتاط باشند و هر چیزی را تجربه نکنند. چیز هایی که جدید، بزرگ، پر سر و صدا و متفاوت هستند در نگاه اول می توانند ترسناک به نظر برسند. این شما هستید که به عنوان والدین به فرزندانتان کمک می کنید تا بر ترس های بی خود و الکی خود غلبه کنند و آن ها را کنار بگذارند.

بیشتر ترس های دوران کودکی طبیعی و موقتی هستند و در نهایت از بین می روند؛ اما مطالعات هنوز بیان گیر این است که اختلالات اضطرابی و ترس همچنان از جمله شایع ترین اختلالات در دوران کودکی هستند. در بسیاری از موارد علت اصلی ترس و اضطراب در بزرگسالان به کودکی آن ها بر می گردد.

بعضی از افراد در زمان کودکی از چیز هایی می ترسیدند که در حالت عادی نباید از آن ها ترسید و از روی غفلت یا ناآگاهی آن را درمان نکردند و در نتیجه آن ترس های دوران کودکی علت اضطراب آن ها در بزرگ سالی شد. پس به خوبی مشخص شد که چرا باید ترس های بی خود دوران کودکی را درمان کنیم.

در ادامه ی مقاله ما علت اغلب ترس های دوران کودکی را به طور کامل برایتان شرح می دهیم و طرز برخورد با یک کودک ترسو را نیز به شما آموزش می دهیم. پس اگر احساس می کنید کودک شما از پدیده های عادی ترس و واهمه دارد مقاله ی زیر را با دقت کامل بخوانید.

نحوه برخورد با کودک ترسو

برخی از کودکان از مسائل مختلفی مانند تاریکی، اسباب بازی های مرتفع در شهربازی، تنهایی، دکتر و آمپول، سگ بزرگ یا هیولا و … می ترسند . برخی ترس ها در کودکان طبیعی هستند و به مرور زمان از بین می روند اما برخی از ترس ها غیر معمولند و نیاز به درمان و توجه والدین دارند.

علت ایجاد ترس در کودکان مختلف است و اهمیت بسیار زیادی دارد . در این بخش از خوشبخت به بررسی علت های ایجاد ترس در کودکان و طرز صحیح رفتار با کودکان ترسو پرداخته ایم ، با این بخش از خوشبخت همراه شوید.

علت های ترس در کودکان و ترسو شدن کودک

برخی کودکان بی باک تر و بعضی دیگر محافظه کارتر هستند اما هیچ کودکی ترسو به دنیا نمی آید . ترس در کودک علت های مختلفی دارد که عبارتند از :

عوامل زیستی ، عوامل روان شناختی، عوامل خانوادگی و سایر عوامل سبب ایجاد ترس در کودک می شود.

الگوبرداری از والدین

برخی از ترس ها در کودکان به علت الگوبرداری از والدین صورت می گیرد مثلا مادری که از عنکبوت می ترسد این ترس خود را به کودک منتقل می کند زیرا والدین الگو و سرمشق کودکان هستند و کودکان با مشاهده رفتار و حالات والدین و خانواده خود شروع به شناسائی محیط ها و موقعیت های امن از ناامن می نمایند.

برخورد صحیح با کودک ترسو + راه حل علمی

شیوه های زیستی غلط والدین

یکی از علت های ایجاد ترس در کودک ، شیوه های زیستی غلط والدین است. برخی از والدین متاسفانه برای ساکت کردن فرزند و برای وادار کردن کودک به انجام کاری او را تهدید می کنند و یا از چیزی می ترسانند و فشار روانی زیادی را به کودکان خود وارد می کنند.

عدم احساس امنیت

یکی از علت های ایجاد ترس در کودکان ،عدم احساس امنیت است. وقتی به علل مختلف کودک احساس امنیت نمی کند ، دچار ترس خواهد شد مثلاً وقتی که کودک به دلیل شاغل بودن مادر ، باید در جای دیگر روز خود را بگذراند دچار عدم امنیت می شود و ترس هایی در او به وجود می آید.

وابستگی شدید

یکی از علت های ایجاد ترس در کودکان وابستگی شدید به والدین است . به همین علت کودک زمانی که از والدین خود به دلایلی جدا می شود دچار ترس و اضطراب می گردد.

دیدن فیلم های ترسناک

کودکان قوه تخیل قوی دارند و با تماشای فیلم های ترسناک و وحشت انگیز دچار ترس می شوند زیرا این ترس ها روی قدرت تخیل کودک اثر می گذارد و ترس و وحشت زیادی را در کودک ایجاد می کند.

برخورد صحیح با کودک ترسو + راه حل علمی

تغییرات مکانی

برخی از کودکان به علت تغییرات نیز دچار ترس می شوند . این دسته از کودکان با عوض کردن محل زندگی خود به علت عدم آشنایی با جاهای مختلف خانه ، دچار ترس می شوند. تغییر در شیوه زندگی مثل تغییر محل سکونت ، جدا شدن از والدین و… به صورت ترس از تاریکی ، ترس از حیوانات و غیره خود را نشان می دهد.

تجربیات واقعی

بعضی از ترس ها هم به دلیل تجربیات واقعی مثل تصادف کردن، گم شدن، آُسیب دیدن و… در کودک به وجود می آیند.

چه نوع ترس ها به توجه و درمان نیاز دارند؟

برخی از ترس ها در کودکان طبیعی هستند و همه ترس های کودکان نگران کننده نیستند . توجه کنید که ترس های ایجاد شده در کودک شما نباید بیش از دو سال تداوم یابد و در صورت تداوم زیاد باید این ترس درمان شود. یک ترس عادی بدون نیاز به مداخلات درمانی کاهش یافته و از بین می رود.

ترس های غیر عادی هستند که بیش از دو سال در کودک ادامه یابد و کودک در مواجهه با این ترس ها ، وحشت زده شود و رفتارهایی نشان دهد که خارج از کنترل دیگران است.

ترس هایی که باید آنها را در کودک تان جدی بگیرید:

اگر کودکتان 6 ساله است و نمی توانید مدت کوتاهی او را در خانه تنها بگذارید و به نانوایی روید ، به فکر باشید.

اگر فرزند شما برای مدتی طولانی دچار ترس خاصی شده است ، بهتر است یک روانشناس را ملاقات کنید.

اگر ترس فرزندتان شدید است مثلا اگر او از تنها خوابیدن می ترسد و هر چند ساعت یکبار به علت ترس بیدار شده و حضور شما را چک می کند لازم است این ترس درمان شود.

اگر ترس فرزندتان سبب محروم شدن او از برخی موقعیت های مفید مانند رفتن به مهد، بازی کردن با اسباب بازی های شهربازی و … می شود باید این ترس را درمان کنید.

برخورد صحیح با کودک ترسو + راه حل علمی

روش های برخورد صحیح و علمی با کودک ترسو

1- اصرار نکنید

کودکتان را مجبور نکنید کاری را انجام دهد که از آن می ترسد زیرا این کار شما موجب وارد شدن صدمه روانی به او می شود.

2- کودک را تحقیر و سرزنش نکنید

کودکتان را به علت ترسی که دارد سرزنش نکنید بلکه به جای سرزنش کردن و تحقیر کردن او با او همدلی کنید و بگویید شما هم در کودکی تان از مسائل مختلف می ترسیدید اما کم کم این ترس ها در شما از بین رفت.

3- احساس امنیت در او ایجاد کنید

در مواقعی که کودکتان احساس ترس و خطر می کند دراو احساس امنیت ایجاد نمایید مثلا کنارش باشید و او را مطمئن کنید که مراقبش هستید . در صورتی که نمی توانید در مواقع مواجهه با ترس کنارش باشید ، به او ابزاری مثل یک شی ء کوچک برای احساس امنیت بدهید.

4- عامل ترس را رفع کنید

با مراجعه به روانشناس و کمک گرفتن از او سعی کنید ترس کودکتان را اگر از نوع نگران کننده است را رفع کنید.

5- صبور باشید

صبر داشته باشید زیرا ترس کم کم کاهش می یابد اما یک دفعه از بین نمی رود.

6- با کودک خود بازی کنید و به او قصه بگویید

برای کاهش ترس کودکتان از بازی، فیلم و گفتن قصه به او کمک بگیرید زیرا کودکان از بازی و قصه نکات زیادی را یاد می گیرند.

برخورد صحیح با کودک ترسو + راه حل علمی

7- بر ترس هایتان غلبه کنید

همانطور که گفتیم والدین الگوی کودکان هستند پس بر ترس هایتان غلبه کنید و شجاع باشید.

8- در مورد ترسها صحبت کنید

در باره ترس کودکتان با او صحبت کنید کلمات گاهی قادرند احساسات منفی را از چیزی بیرون بکشند و ترس را کاهش دهند.

9- عامل تشدید ترس در فرزندتان نشوید

با مراقبت و توجه با کودکتان رفتار کنید تا بتواند با آن موقعیت ترس آور روبه رو شود و هیچگاه اسباب ترس را برای فرزندانتان فراهم نکنید مثلا اگر فرزندتان از سگ می ترسد هیچگاه طوری از خیابان رد نشوید که با آن سگ روبه رو نشوید.

10- در کودکتان حس استقلال به وجود بیاورید

سعی کنید کودکتان را مستقل بار بیاورید زیرا کودکان وابسته بیشتر از دیگر کودکان دچار ترس می شوند.

11- کودکتان را با دیگران مقایسه نکنید

اگر به کودکتان بگوید مثلان فلانی از تو کوچکتر است اما از هیچ چیز نمی ترسد با این کار نه تنها ترس را در او کاهش نداده اید بلکه با مقایسه او با همسالانش، عزت نفسش رااز بین برده اید.

منبع : نمناک

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://khoshbakht.info/?p=2270
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد 11 روش علمی برخورد صحیح با کودک ترسو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.