0
0

10 نكته مهم و طلایی براي والدین در انجام تکالیف فرزندان

162 بازدید
10 توصیه طلایی به والدین جهت انجام تکالیف فرزندان

با رشد کودکان و بزرگ شدن آن ها، والدین نیز باید یک سری از مطالب را فرا بگیرند. هنگامی که فرزند شما به سن مدرسه رسید و وارد محیط آموزشی شد، به تبع آن شما نیز باید یک سری آداب و اصول را به عنوان پدر یا مادر فرا بگیرید تا بتوانید در شرایط متفاوت رفتار های مناسبی با فرزند خود داشته باشید. یکی از مسائلی که خانواده ها با فرزندانشان دارند تکالیف مدرسه است. اگر شما نیز این مشکل را با فرزندتان دارید؛ در ادامه همراه ما باشید تا مطالب ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهیم.

به راستی والدین اولین و مهم ترین آموزگاران کودکان هستند. مشارکت والدین در یادگیری فرزندانشان، به پیشرفت آن ها در مدرسه کمک می کند. با این حال وقتی صحبت از کمک کردن در انجام تکالیف درسی می شود؛ موضوع به این سادگی نیست. با این که حمایت و کمک کردن به کودک بسیار مهم و حیاتی است اما نباید فرصت یادگیری و حل مسئله را از کودک خود سلب کنیم. اگر دانسته یا ندانسته این فرصت را از کودک خود بگیریم، وی در آینده دچار مشکل خواهد شد.

تجزیه و تحلیل بیش از 400 مقاله ی تحقیقاتی نشان می دهد که درگیری والدین در انجام تکالیف می تواند سبب پیشرفت شگرفی در زمینه های علمی و انگیزشی کودک شود. اما خب چگونه باید به فرزند خود کمک کنیم؟

10 توصیه طلایی به والدین جهت انجام تکالیف فرزندان

کودکی که در انجام تکالیف خود مقاومت می کند به تنهایی مقصر نیست. او از صبح تا ظهر را در مدرسه گذرانده و پس از بازگشتن به خانه با انبوهی از تکالیف رو به رو گشته است. حتما شما هم او را درک میکنید که چقدر می تواند خسته و کلافه باشد. کسی نیست که بخواهد اوقات روز خود را اینگونه با خستگی سپری کند.

علی رغم تمام این سختی ها و مشکلات، انجام تکالیف بسیار مهم و ضروری می باشد؛ چون این امکان را برای کودک فراهم می کند که بتواند وظایف خود در آینده را به طور مستقل انجام دهد. وقتی تکالیفی به کودک ارائه می شود که قوه ی تفکر او را درگیر می کند، تعامل عمیق تری نیز با مطالب فرا گرفته شده در کلاس به تبع آن ایجاد می شود که بسیار سازنده است.

نباید فراموش کنیم که هدف از تکالیف یك آزمایش شبانه است برای فهم این که آیا کودک مطالب را در مدرسه به خوبی یاد می گیرد یا خیر. در نهایت این بخشی از زندگی شما به عنوان والدین است که برای کودک خودتان وقت بگذارید و او را در مراحل زندگی یاری دهید. مطمئناٌ با تمام سختی های موجود در اين مسیر فرزند پروری، احساسی از شادی نیز وجود شما را فرا خواهد گرفت درست زمانی که کودک شما به میزانی از بالندگی رسیده باشد که مایه ی غرور و فخر شما باشد.

ما در اين مقاله از وب سايت خوشخت دات اينفو، به شما 10 توصیه ی طلایی ارائه می کنیم که با خواندن آن ها بسیاری از مشکلات شما در هنگام حل تکالیف توسط فرزندتان حل خواهد شد. دقت کنید که این توصیه به شما والدین عزیز است و نه به کودکتان. لذا به خوبی سعی کنید آن ها را فرا بگیرید و در زمان مناسب به آن ها عمل کنید.

پس اگر فرزندتان تکالیفش را به درستی انجام نمی دهد به راهکارهایی که در این مقاله آورده شده، توجه و عمل نمایید .

10 راهکاری که والدین کلاس اولی ها و مقطع ابتدایی باید بدانند

۱- عدم انجام تکلیف مدرسه را شخصی نگیرید:

وقتی کودکان تکالیفشان را انجام نمی دهند برخی والدین آن را شخصی تلقی کرده و به شدت عصبانی و ناراحت می شوند، در حالی که اصلا چنین نیست . کودک مایل نیست این کار را بکند و برای آن دلایل مختلفی دارد نه این که از شما خوشش نمی آید یا با شما لج بازی می کند؛ لجبازی حاصل کشمکش های زیاد و طولانی والدین در اثر شیوه تربیتی نادرست و در تعامل والدین با کودک بوجود می آید.

بنابراین والدینی که معتقد به لجبازی فرزندشان هستند به سابقه ارتباط خود با فرزندتان حتی قبل از سنین مدرسه نگاه کنند.

۲- مدت زمان لازم برای انجام تکالیف توسط فرزندتان را بشناسید:

مهمترین مطلبی که والدین باید بدانند مدت زمان مفیدی است که برای انجام تکالیف لازم است. این زمان برای سنین مختلف و بسته به شرایط دانش آموز متفاوت است. والدین هم باید شرایط سنی کودک را در نظر داشته باشند بطوری که کودکان و دانش آموزان پایه‌های ابتدایی را مدت زمان زیادی وادار به انجام تکالیف نکنند و هم شرایط دیگر مربوط به دانش آموز را.

صاحبنظران تعلیم و تربیت مدت زمات لازم برای انجام تکالیف را برای بچه‌های کودکستان تا پایه دوم ابتدایی 10 تا 20 دقیقه در هر روز و برای پایه‌های بعدی دوره ابتدایی 30 تا 60 دقیقه پیشنهاد کرده‌اند. بنابراین والدین نباید جهت یادگیری بهتر دانش آموز و با این تصور که هر چه زمان بیشتری صرف مطالعه دانش آموز شود یادگیری او نیز بیشتر خواهد شد مدت زیادی کودک خود را وادار به درس خواندن کنند. مسلما کودک در این مدت زمان اضافی به کارهای دیگری مثل خیالبافی‌های ذهنی مشغول می‌شود.

۳- به روش انجام تکالیف توسط فرزندتان دقت کنید:

اینکه روش خاصی را به آنها القا کنید یا بخواهید آنها را کمک و راهنمایی کنید به روش آنها توجه کنید. ببینید در چه مدت زمان بدون کمک شما می‌تواند تکالیفش را انجام دهد؟ چه اشکالاتی دارد؟ آیا خیالبافی در حین انجام تکالیف دارد؟ آیا مرتبا جای خود را عوض می‌کند؟ آیا در حین انجام تکالیف به کارهای دیگری هم می‌پردازد؟ یا اینکه حواس او به انجام تکالیفش است؟ پاسخ به این سوالها به شما کمک می‌کند.

۴- کودک را تشویق زبانی کنید:

نمی توان کودک را وادار به انجام تکالیف مدرسه کرد اما از آن جایی که نوشتن تکالیف ضروری است والدین با آگاهی و صبر پیشه کردن می توانند این را از کودک خود بخواهند. آنها می توانند با تمجیدهای کلامی به او برای انجام این کار انگیزه کافی بدهند.

– چقدر کلمات را خوب روی خط نوشتی

– حالا دیگه می تونی حروف را به اندزه مناسبش بنویسی، آفرین.

– خوشحال می شم می بینم که تکلیفتو مرتب و تمیز می نویسی.

۵- به کودک امکان انتخاب بدهید:

بهتر است کودک بداند بعد از آمدن از مدرسه چه بکند. اگر مایل است اول تلویزیون ببینید و بعد به تکالیف خود بپردازد این را تعیین کنید و با هم به توافق برسید یا این که بهتر است بداند که از او انتظار می رود بعد از یک چرت کوتاه باید شروع به انجام تکالیفش کند. سعی کنید انجام اولین تکلیف مدرسه را برای یک کودک کلاس اولی به یک خاطره خوب و جذاب و توام با نشاط تبدیل کنید.

وقتی به بچه ها امکان انتخاب داده می شود، بهتر عمل می کنند ، چرا که احساس می کنند کنترل بیشتری بر زندگی خود دارند. بهتر است انتخاب های محدود به فرزند خود پیشنهاد کنید.

او در معرض انتخاب بین انجام و عدم انجام تکلیف مدرسه نیست ولی می تواند در مورد زمان آن دست به انتخاب بزند:

اول بازی بعد تکلیف مدرسه

یا تکلیف مدرسه بعد خوردن خوراکی و تماشای تلویزیون. به تدریج کودک می فهمد هدف انجام کار است.

10 توصیه طلایی به والدین جهت انجام تکالیف فرزندان

۶- مسئولیت انجام تکالیف و وظیفه شناسی در این مورد را به او واگذار کنید:

برخی از والدین خود را مسئول کامل انجام تکالیف می‌کنند. به صورتی که در مدت انجام تکالیف بالای سر دانش آموز حضور دارند، زمان شروع انجام تکالیف را تعیین می‌کنند و راهنمایی های زائدی ارائه می‌کنند. هر چند لازم است والدین بویژه در سالهای اول دبستان و آمادگی با نظارت خود برنامه‌ریزی و مسئولیت پذیری را به کودک خود آموزش دهند.

اما برخی از والدین به اشتباه این مسئولیت را خود بر عهده می‌گیرند بنابراین نمی‌توانند احساس مسئولیت در قبال انجام تکالیف را به کودکان خود یاد دهند. بطوری که اگر یک روز مادر حضور نداشته باشد اصلا به یاد هم نخواهد آورد که باید تکالیفش را انجام دهد.

بنابراین والدین با نظارت مفیدی که بر انجام تکالیف دارند کم کم باید کودکان را مسئولیت پذیر بار آورند. بطوری که در صورت عدم حضور والدین نیز احساس مسئولیت برای انجام تکالیف را داشته باشند. این والدین در سالهای بعدی تحصیل کمتر با مشکل درس نخواندن کودکان خود مواجه می‌شوند.

به عبارتی چون والدین نمی‌توانند در تمام دوران تحصیل در انجام تکالیف فرزندان خود نظارت مستقیم داشته باشند با افت تحصیلی آنها مواجه می‌شوند. در حالی که اگر این احساس مسئولیت را از دوران کودکی در کودک شکل داده باشند با مشکلاتی از این قبیل مواجه نخواهند شد.

۷- وقت و جای معین برای تکلیف مدرسه در نظر بگیرید:

باز هم می گوییم از کودک همچون بزرگسال نمی توان انتظار داشت، این بار در چه مورد:

احتمالا من و شما بتوانیم برای مدتی در محلی که صدای تلویزیون یا ضبط می آیدکمی مطالعه کنیم اگر چه کار آسانی نیست، اما از کودک نمی توان انتظار داشت در جایی که دور و برش خوراکی و اسباب بازی و یا تلویزیون روشن هست یا هر وسیله ی مزاحم دیگری تکالیفش را انجام دهد. بنابراین نیاز به اتاقی هست که برای چند دقیقه هم که شده بتواند کارش را انجام دهد.

فراموش نشود کودکان در این سنین اگر فضای مناسب هم داشته باشند دست کم تخیل گسترده دارند و نمی توان جلو خیالپردازی آنها را گرفت. از این روست که آنها نیاز به توجه و نظارت والدینشان دارند.

۸- برنامه ریزی داشته باشید:

با کمک فرزند خود یک برنامه منظم برای انجام تکالیف تهیه کنید. برنامه را در یک محل مناسب و در دید او نصب کنید. برای تشویق او به انجام تکالیف می‌توانید در مقابل هر روز که تکلیف آن را به موقع ، خوب و دقیق انجام داده یک علامت بزنید و در آخر هفته اگر توانسته باشد تکالیف خود را خوب انجام دهد و با توجه به تعداد ستاره‌ها جایزه‌ای به او بدهید.

بهتر است جایزه مورد نظر را در همان حین برنامه ریزی معین کنید و در آخر برنامه آن را یادداشت کنید و یا برای کودکان کوچکتر شکل آن را بکشید. به این ترتیب عملکرد کودک دائما در جلوی او قرار دارد و مسئولیت پذیری او نیز تقویت می‌شود. به تدریج می‌توانید تعداد ستاره‌ها را برای دریافت جایزه افزایش دهید. مثلا اگر در آغاز برنامه به ازای هر هفت ستاره می‌توانست جایزه را کسب کند در مراحل بعد به ازای هر 14 ستاره می‌تواند به جایزه مورد نظر برسد.

۹- برنامه زندگی خود را تنظیم کنید:

تنها تنظیم برنامه‌ای منظم برای انجام تکالیف فرزندان کافی نیست. برای زندگی خانواده خود نیز برنامه منظمی داشته باشید. حتی‌الامکان از برنامه‌های فوق برنامه و بدون برنامه‌ریزی قبلی خودداری کنید. مثل مهمانی ها و تفریح های بدون برنامه قبلی و… یا حداقل سعی کنید این برنامه‌ها مقارن با زمان انجام تکالیف فرزندان نباشد.

اگر شما یکبار برنامه او را به خاطر برنامه‌های خود به هم بریزید، راه را برای بی‌نظمی او فراهم ساخته‌اید. در کارهای دیگر خود نیز با برنامه و مسئولیت پذیر باشد. تا الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید. فرزندان تعهد و مسئولیت پذیری را در خانواده و با مشاهده رفتار والدین یاد می‌گیرند.

۱۰- تکلیف مدرسه کار کودک است نه والدین:

گاها دیده شده برخی والدین بعد از این که از انجام تکلیف توسط کودک ناامید می شوند خود دست به کار شده و کار ناتمام فرزند را به گمان خود تمام نموده و در حق او به اصطلاح لطف می کنند غافل از این که این بزرگترین خیانتی است که در حق کودک بیچاره روا می دارند چرا که با این کار احساس مسئولیت در قبال وظیفه محوله را از فرزند خود می گیرند و او را فردی وظیفه نشناس بار می آورند .

پس یادتان باشد حتی اگر کودک اصلا تکالیفش را انجام ندهد شما از انجام آن خود داری نمائید! وظیفه والدین صرفا این است که امکانات لازم برای انجام این کار از سوی کودک را فراهم کنند. پس در کودک مسئولیت انجام تکلیف را از کودکی ایجاد کنید و هیچ وقت شما کار او را انجام ندهید.

منبع : دلگرم

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://khoshbakht.info/?p=2916
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد 10 نكته مهم و طلایی براي والدین در انجام تکالیف فرزندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.