0
0

آیا میدانید نوزادان تازه متولد شده چگونه اطراف خود را میبینند؟

195 بازدید
نوزاد تازه متولد شده اطراف خود را چگونه می بیند

در این مقاله از سری مقالات “کودک و والدین” خوشبخت، می خواهیم درباره ی یکی از مهم ترین حواس موجود در کودکان صحبت کنیم؛ حس بینایی. بدون شک حس بینایی کارآمدترین حس موجود در انسان ها است. اگر برای شما نیز سوال است که نوزادان اطراف خود را چگونه می بینند؛ می توانید ما را تا پایان مطلب همراهی کنید.

شاید تا الان شما فکر می کردید که نوزادان از زمانی که به دنیا می آیند، می توانند اطراف خود را ببینند. اما داستان این چنین نیست؛ در واقع کودکان بسیار قبل تر از تولد نیز می توانند ببینند. کارشناسان جنین شناسی بر این باور هستند که در ماه ششم بارداری، امواج مربوط به فعالیت بخش بینایی جنین را می توان ثبت کرد. اشتباه نکنید؛ این فقط امواجی است که از چشم به مغز می رود و جنین هنوز قادر به دیدن نیست.

نوزاد تازه متولد شده اطراف خود را چگونه می بیند

اما به خوبی معلوم است که چگونه چشم ها در حال آماده شدن برای دیدن دنیای بیرون هستند. در ماه هشتم بارداری عنبیه ی نوزاد رنگ می گیرد. بگذارید اندکی درباره ی ساختار چشم انسان به شما توضیح دهیم. چشم انسان، تقریباً به شکل یک کره ی سه لایه است که از خارج به داخل شامل صلبیه، مشیمیه و شبکیه است.

لایه میانی، یعنی مشیمیه، در قسمت جلوی چشم دارای ساختار ماهیچه ای است که این ساختار ماهیچه ای، عنبیه نام دارد و در ماه هشتم بارداری رنگ دار می شود. در واقع در همین ماه است که مشخص می شود چشم کودک شما چه رنگی است. علاوه بر رنگ دار شدن عنبیه در این ماه، اولین رفلکس چشم نسبت به نور نیز در همین ماه اتفاق می افتد.

یعنی اولین تجربه بینایی. در ماه نهم بارداری، جنین به سمت نور حرکت می کند و به نور واکنش نشان می دهد. پس تا اینجا مشخص شد که نوزاد از بدو تولد می تواند محیط بیرون خود را ببیند. اما سوال این است که آیا نوزادان محیط را همانند یک انسان بالغ واضح می بینند؟

همانطور که اشاره شد، تکامل حس بینایی، از زمان جنینی آغاز می شود و پس از تولد نیز همچنان ادامه دارد. این بدان معناست که نوزاد تازه متولد شده نمی تواند محیط را به خوبی یک فرد بالغ ببیند. هدف ما در این مقاله توضیح دقیق آناتومی چشم کودک نیست؛ اما بد نیست بدانیم که سلول هایی در شبکیه ی چشم وجود دارند که به سلول های مخروطی معروف هستند. این سلولها در گذر زمان این توانایی را بدست می آورند که رنگها را از هم تشخیص بدهند.

در کل بینایی کارآمدترین حس در انسان است، چرا که شکل گیری مفاهیم با توجه به حس بینایی در ذهن صورت می گیرد. فرض کنید که فردی نابینا است آیا او می تواند تفاوت دو چیز تقریباً همسان را به خوبی یک فرد بینا تشخیص دهد؟ آیا او می تواند تصویری از اشیا در درون ذهن خود بسازد. بدون شک پاسخ منفی است.

این نکته را هم بدانید که لوب پس سری مغز انسان اطلاعات بینایی را پردازش می کند؛ پس هنگامی که کودکتان به روی کمر می خوابد مراقب باشید تا سر او روی یک چیز نرم مانند بالشت قرار بگیرد. حال می رویم تا حس بینایی کودک، از بدو تولد تا زمانی که همه چیز را می تواند واضح ببیند، را مورد بررسی قرار می دهیم.

نوزدا تازه متولد شده اطراف خود را چگونه می بیند؟

مکانیسم بینایی و تشخیص دنیای اطراف توسط نوزادان بسیار جالب است. بسیاری از والدین مشتاق دانستن این موضوع هستند که نوزاد آنها از چه زمانی قادر به تشخیص چهره و تفاوت رنگ ها می باشد و آیا نوزادان دنیا را همانطور که ما می بینیم میتوانند تشخیص داده و ببینند ؟

بینایی کودک در دوران نوزادی بسیار گنگ است و فقط می تواند اشکال ، نور و حرکت ها را تشخیص دهد. نوزادان تازه متولد شده، چهره و عواطف اطرافیان خود را فقط 20 الی 38 سانتیمتر دورتر از خودشان را می بینند و از این فاصله می توانند تفاوت صورت ها را تشخیص دهند. اگر این فاصله به 60 سانتیمتر افزایش یابد ، حالات و چهره ها را برای نوزاد بسیار تار و مبهم خواهد بود.

نوزاد تازه متولد شده اطراف خود را چگونه می بیند

چنانچه در مطلب سیر رشد و تکامل بینایی نوزاد از بدو تولد تا یک سالگی در بخش قبلی خوشبخت کامل توضیح دادیم صورت شما هیجان انگیزترین چیزی است که نوزاد در این دوران مشاهده می کند و همچنین می تواند با بینایی خود قسمت های مختلف صورتتان را مثل گونه ، پیشانی را از یکدیگر تفکیک دهد. پس مطمئن باشید که افراد جدید را از یکدیگر تشخیص می دهد. نوزاد ابتدا همه چیز را در سایه ای خاکستری و فقط به رنگ سفید و سیاه می بیند و بینایی او در ابتدای تولد در برابر افراد بالغ تنها شصت درصد است.

چگونه نوزادان در روزهای اولیه زندگی و قبل از آماده شدن قوه بینایی برای درک جزئیات ، می توانند حالات چهره والدین خود را تقلید کنند؟ پاسخ این سوال حرکت تصاویر دریافتی است. محققان با استفاده از تصاویر متحرک مختلف سعی کردند تا میزان درک بصری نوزادان را اندازه گیری کنند. بر اساس نتایج تحقیقات ثابت شد، که نوزادان تازه متولد شده فقط قادر به دیدن حالات چهره هستند و درک درستی از مفهموم حالات و معنای آنها ندارند.

نوزاد تازه متولد شده اطراف خود را چگونه می بیند

زمانی که نوزاد به سن 1 الی 2 ماهگی می رسد ، یاد می گیرد که روی چشمان فرد مقابل تمرکز کند و تکان خوردن او را تشخیص دهد و همچنین قادر است وقفه های کوتاه را در صحبت کردن او ببیند. تکان خوردن یک جسم کوچک مقابل چشمان او باعث می شود که سریع به خودش بیاید و توجهش را به آن نقطه خاص جلب کند و همچنین می تواند ارتباط چشمی با فرد مقابل برقرار کند و سرش را همزمان با او به اطراف تکان دهد. اغلب چشمان او به سمت شما قفل می شود.

در سن دو سالگی کم کم به تفاوت رنگ ها پی می برد و می تواند تفاوت اجسام را به خوبی تشخیص دهد و کم کم سایه های رنگی را نیز از یکدیگر تفکیک می کند. تا جایی که قادر است رنگ نارنجی و قرمز را از هم تشخیص دهد. کم کم می تواند رنگ های تیره روشن را بشناسد و جزئیات بیشتری را در شکل ها و طراحی ها تشخیص دهد. می توانید برای تقویت این حس بینایی ، او را تشویق به مشاهده عکس های مختلف با رنگ های متفاوت ، کتاب ها و اسباب بازی ها کنید.

نوزاد تازه متولد شده اطراف خود را چگونه می بیند

زمانی که کودک از سن 5 ماهگی عبور می کند ، در تشخیص اجسام ریز بسیار ماهرانه تر عمل می کند و می تواند تفاوت آن ها را تشخیص دهد. در سن 8 ماهگی نیز بینایی او تا حد کافی قوی است و می تواند اجسام را در اتاق تشخیص دهد. بنابراین 8 ماه اول زندگی شیرخوار از نظر بینائی دوران طلایی برای او می باشد.

اگر فکر می کنید که کودک شما به مشکل بینایی دچار است ، حتما هرچه سریع تر او را به پزشک متخصص نشان دهید.

منبع : نمناک

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://khoshbakht.info/?p=1393
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد آیا میدانید نوزادان تازه متولد شده چگونه اطراف خود را میبینند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.