0
0

مهمترین خطرات قلقلک دادن کودک و راه های جایگزین آن

251 بازدید
قلقلک دادن کودک و خطر جدی که نمیدانید

بدون شک یکی از زیبا ترین قسمت های زندگی مشترک، بچه دار شدن است. همه ی ما می دانیم که باید برای کودک خود در طول روز به اندازه ی کافی وقت بگذاریم و سعی کنیم که ارتباط سازنده و درستی با او بر قرار کنیم. اما گاهی اوقات برخلاف میل باطنی خود دست به کار هایی میزنیم که آسیب شدیدی به کودک خود وارد می کنیم.

درست است که شما می خواهید با کودک خود بازی کنید و او را سرگرم کنید اما این کار نیز دارای اصول و روش های صحیحی است که با انجام آن روش ها نه تنها کودک شما آسیب نمی بیند بلکه لحظات بسیار خوشی را نیز با شما تجربه خواهد کرد.

در این مقاله ما درباره ی قلقلک دادن با شما صحبت می کنیم. پس اگر تا امروز فکر می کردید که قلقلک دادن کودکان ایرادی ندارد و یا این که تمام آن ها از قلقلک دادن لذت می برند؛ ما را تا انتها همراهی کنید تا متوجه شوید که لزوماً وضع بدین گونه نیست.

قلقلک دادن کودک و خطر جدی ای که نمی دانید

قلقلک دادن کودک موجب خنده ی او می شود اما نظریه های جالب و متفاوتی در زمینه ی قلقلک دادن کودک وجود دارد. به راستی آیا ایده و نظریه ای وجود دارد که نشان دهد قلقلک دادن کودک مضر است؟ بگذارید یک سوء تفاهم را با هم بررسی کنیم.

کودکان مختلف در قسمت های متفاوت بدن خود نسبت به قلقلک حساس اند و وقتی والدین آن ها، شروع به قلقلک دادن می کنند؛ کودک در پاسخ به این تحریک می خندد و والدین تصور می کنند که او دارد لذت می برد در حالی که لزوماً این چنین نیست. در واقع خنده ای که در پاسخ به قلقلک انجام می شود شبیه یک انعکاس است؛ دقیقا مانند فردی که نسبت به یک چیز حساسیت دارد و عطسه می کند.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که از قلقلک در طول تاریخ به عنوان شکنجه نیز استفاده می کردند. لذا به عنوان والدین، مهم است بدانید که خنده ای که کودک بعد از قلقلک دادن سر می دهد لزوماً به این معنا نیست که از این حرکت خوشش می آید یا این که دوست دارد شما این کار را ادامه دهید.

از  نظر روانشناسی رشد کودک دارای مراحل منظم و متوالی ای است. امکان دارد که زمان های این مراحل اندکی جا به جا شود اما ترتیب آن ها در همه ی انسان ها یکسان است.

کودک پس از به دنیا آمدن و در ماه اول زندگی می تواند روی شکم خود بخوابد و گردنش را اندکی به طرفین خم کند. در ماه دوم کودک به اصطلاح گردن می گیرد و می تواند بدون حمایت، سر خود را به طور عمود برای لحظاتی نگه دارد.

پاسخ دیگری که کودک در ماه دوم زندگی خود بروز می دهد و در این مطلب برای ما اهمیت دارد، اولین پاسخ اجتماعی کودک، یعنی خندیدن است. برای ما قابل درک است که شما به عنوان پدر و یا مادر چه قدر از خندیدن کودک خود لذت می برید اما این لذت نباید باعث شود که شما بخواهید در هر لحظه کودک خود را قلقلک دهید و باعث آزار او شوید؛ هر چند نا خواسته.

در ادامه ی مطلب به طور دقیق تر به شما می گوییم که آثار زیان بار قلقلک چیست و به جای قلقلک چه کار های دیگری می توانید انجام دهید تا کودک خود را سرگرم کنید. پس با ما همراه باشید.

قلقلک دادن کودکان ممنوع

دانشمندان دلیل اینکه چرا قلقلک دادن کودکان میتواند مضر باشد را توضیح میدهند و این برمیگردد به این که ما دراین مورد چیزی نمی دانیم .قلقلک کودکان مضر است ، در حالیکه تعدادی از فراد این حرکت را انجام میدهند ، مطالعه ای نشان داد که تنها 32 درصد از افراد، از قلقلک دادن لذت میبرند ،32 درصد خنثی بودند و 36 درصد بیان کرده اند که این حرکت را نمیپسندند، زمانی که ما بچه بودیم بارها و بارها قلقلکمان داده اند بنابراین فرض میکنیم که حرکتی نرمال است ، درحالیکه آن زمان نبستن کمربند ایمنی نیز نرمال بوده است.

تجزیه و تحلیل تحقیقات متفاوت براین موضوع جوانب مثبتی را که چرا شما نباید کودکان را قلقلک دهید و راه دیگری برای سرگرمی انتخاب کنید را توضیح می دهد، جوک گفتن و یا بازی با یکدیگر ایده بهتری است، زمانی که کودک قهقهه میزند ، به این معنی نیست که او از قلقلک دادن لذت میبرد.

کودکان خصوصا آنهایی که قلقلکی هستند هنگام قلقلک دادن نمیتوانند خندیدن خود را متوقف کنند، حتی اگر واقعا از این عمل نفرت داشته باشند، این قهقهه به والدین این توهم را منعکس میکند که کودک واقعا لذت میبرد ، درحالی که چنین نیست.

قلقلک دادن کودک و خطر جدی که نمیدانید

قلقلک دادن کودک چه خطراتی را در پی دارد؟

در مطالعه ای انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا درسال 1997 دانشمندان کشف کرده اند که تعریف یک جوک بامزه بیشتر از قلقلک دادن میتواند به شخص احساس شادی بدهد، قلقلک دادن تنها این توهم را میرساند که شخص میخندد و دادن راهی برای تسلط است.

شخصی که قلقلک داده میشود کنترل خود را از دست میدهد، مبارزه برای به دست آوردن کنترل برای کودک میتواند توهین آمیز باشد و خاطرات ناخوشایندی را در ذهن او برای یک عمر به جا بگذارد، هنگامی که بزرگسالان کودکی را قلقلک میدهند دلیل آن سرگرمی کودک است ، اما حاصل آن مضر خواهد بود.

براساس نظر دکتر ریچارد الکساندر پروفسور زیست شناسی تکاملی از دانشگاه میشیگان :قلقلک دادن می تواند نوعی از تسلط و خندیدن به دنبال آن یک راه تکاملی برای سلطه پذیری باشد، این کودک ممکن است قادر به این نباشد که به شما بگوید بس است و کارتان را متوقف کنید !

قلقلک دادن می تواند باعث قهقهه زدن غیر قابل کنترل شود که توقف آن سخت است، چنانچه در این بخش از خوشبخت گفته ایم قلقلک دادن و قهقهه متوالی میتواند باعث اختلال در نفس کشیدن شود و یااینکه کودک نتواند بگوید در وضعیت دشواری قرار دارد، چیزی که به عنوان سرگرمی شروع میشود میتواند باعث مشکلات پزشکی شود ، پس چرا با قلقلک دادن سرگرمی داشته باشیم در حالیکه راه های بهتری برای سرگرمی وجود دارد؟

قلقلک دادن کودک و خطر جدی که نمیدانید

قلقلک دادن میتواند باعث مساله بی اعتماد مادام العمر شود

پتی ویفلر کارشناس والدین و بیان گذار و مدیر سازمان دست در دست از تجربه اش در قلقلک دادنش در کودکی میگوید که باعث چالش عاطفی او شده است، او مینویسد در سالهای بسیاری که به حرف والدین درباره ی چالش عاطفی در زندگی کودکانشان گوش دادم ، دانستم که قلقلک دادن تجربه مضری است که نسل به نسل میاید.

او میگوید تروما وضعیتی است که شخص درکنار دیگران ریلکس نیست، در کنار شریکی معتمد نمیتواند به خواب برود و در حالیکه درکنار کسانی است که دوستشان دارد احساس خطر و ناامنی می کند.

والدین عموما ادعا دارند که میدانند چه چیزی برای کودکشان خوب است و میگویند که قلقلک دادن کودک طبیعی است، اگرچه راه حل های بهتری برای ارتباط با کودک وجوددارد، از قلقلک دادن دوری کنید حتی اگر مجبور شدید ابتدا از کودک اجازه بگیرید.

راه های دیگر برای ارتباط و سرگرمی کودک چیست؟

بسیار خب یک جستجوی ساده در گوگل میتواند به شما پاسخ دهد، قلقلک دادن کودک نوپا اغلب منجر به قهقهه زدن او میشود، اما نظریه های جالبی درباره ی این تئوری وجود دارد که ایا قلقلک دادن کودک مضر است یا خیر؟ قهقهه زدن به دنبال قلقلک دادن میاید و مانند عطسه مسری است.

قلقلک دادن درطول تاریخ به عنوان یک شکنجه سرگرمی استفاده میشده است، بنابراین به عنوان والدین باید درک کنیم که خندیدن او به این معنی نیست که از قلقلک دادن لذت میبرد.

قلقلک دادن کودک و خطر جدی که نمیدانید

اثرات قلقلک بر آناتومی بدن

گذشته ازاین حقیقت که یک کودک نوپا قادر نیست با قلقلک دادن ارتباطی با ما برقرار کند، اگر چه دوست دارد قلقلکش بدهید، اجبار کردن کودک به اینکه اجازه بدهد شما قلقلکش بدهید میتواند حاوی پیام خطرناک بر آناتومی بدن او باشد.

از دیدگاه یک کودک قلقلک دادن بدون اجازه او به این معنا است که بزرگسالان حق انجام هرکاری را دارند و این یک فکر ترسناک است و ممکن است نظر احمقانه ای نوشته شود، اما والدین مسئولیت این را دارند که در سنین پایین کودک به او دفاع از بدنش را آموزش بدهند.

این آموزش آناتومی بدن این حق را به آن ها می دهد که دیگران حق لمس کردن بدن او را بدون اجازه اش ندارند و به این معنا است که به آن ها احترام گذاشته ایم، آن ها می توانند شناسایی کنند که کاری که بزرگسالان انجام میدهند ، کاملا غلط است.

آموزش آناتومی کودکان مستقیما ارتباطی با بدن آن ها ندارد ،مطالعه ای در مجله کودک و خانواده به این نتیجه دست یافت که آموزش کودکان درسنین پایین و تصمیم گیری در این مورد یک مهارت مهم در زندگی است، این مطالعه نشان داد که چگونه کودکان نوپا آموخته اند که مشکلات شان را با تصمیم گیری حل کنند.

نتیجه این مطالعه این شد که والدینی که بدون اجازه از کودک برای لمس بدنش کاری را انجام ندادند کودکانشان از عملکرد مغزی فعال برخوردار بودند، به عبارت دیگر اجازه دادن به کودک در تصمیم گیری نقش مهمی در زندگی او خواهد داشت و هنگامی که به کودک اجازه تصمیم گیری می دهیم ممکن است نکته این مطالعه نباشد ، اما مثالی است که به کودکان خود اجازه دهیم صحبت کنند و نظرات شان را بدهند، مهم تر از همه اینکه کنترل بدن خود را بیاموزند.

قلقلک دادن کودک و خطر جدی که نمیدانید

انتخاب راه های فیزیکی برای ارتباط با کودک

اتصال فیزیکی و یا در واقع لمس کردن بین والدین و کودک خیلی مهم است، انسان ها به نوازش در طول زندگی نیاز دارند، راه های دیگری در کنار قلقلک دادن برای تشویق لمس کردن بین کودک و والدین وجود دارد.

با همدیگر بخوانید:

از کودک خود بخواهید روی پاهایتان نشسته و داستان بخواند و یا اینکه بخواهد شما برایش بخوانید.

ماساژ دادن:

بسیاری از کودکان از ماساژ دادن فیض میبرند، ماساژ دادن با آرام کردن کودک،اضافه وزن و تنظیم دمای بدنش ارتباط دارد، برای ماساژ دادن کودک از لوسیون و یا روغن مورد علاقه تان استفاده کنید، اما قبل از استفاده برروی پوست کودک ابتدا از نداشتن حساسیت او اطمینان حاصل کنید ،زیرا کودکان حساس هستند و استفاده از این روغن و لوسیون میتواند برای آن ها خطرناک باشد.

بازی نمایشی بدن:

اگر هدف شما حرکتی برای سرگرمی کودک است، از تکنیک بازی بدن استفاده کنید مانند اسب بازی،حلقه زدن و رقابت در اغوش کشیدن، کلید این بازی این است که کودک مطمئن شود تا چه حد وچگونه بدن او لمس می شود .

منبع : نمناک

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://khoshbakht.info/?p=2315
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد مهمترین خطرات قلقلک دادن کودک و راه های جایگزین آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.