0
0

مهمترین خطرات استفاده از روروک برای فرزند شما – آیا روروئک مفید است؟

211 بازدید
بالاخره استفاده از روروک خوبه یا بد ؟

امروز می خواهیم به یک سوال والدین پاسخ دهیم استفاده از روروئک برای کودکان مناسب است یا خیر؟ پس اگر شما در خانه کودکی دارید که می خواهد به تازگی راه رفتن را بیاموزد، یا اینکه اندکی تاخیر در راه رفتن او مشاهده می کنید، می توانید ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

همه کودکان طبق یک توالی رشد، تکامل می یابد. هر گونه دخالت در این توالی رشدی، می تواند تغییراتی در مسیر رشد کودک ایجاد کند و از او فردی غیر عادی یا دارای معلولیت بسازد. برای اینکه اندکی با توالی رشدی کودکان آشنا شوید، ما سیر رشدی کودک از بدو تولد تا هنگام راه رفتن را به طور خلاصه برای شما شرح می دهیم.

بالاخره استفاده از روروئک خوبه یا بد

جنینی که مابین هفته های ۳۷ تا ۴۲ بارداری به دنیا می آید ایده آل ترین نوزاد ممکن است. در واقع به این نوزاد تازه متولد شده، نوزاد رسیده و یا به اصطلاح ترم (term) می گویند. این نوزاد از تولد تا ۵ ماهگی قادر است که از بغل به پشت بغلتد. از دو ماهگی تا هفت ماهگی می تواند از پشت بغلتد و به حالت خوابیده به بغل درآید. قبل از توضیح ادامه توالی رشدی، باید بگوییم که زمان این ویژگی ها در نوزادان به صورت بازه اعلام می شود.

از چهار ماهگی تا ده ماهگی، این توانایی را می یابد که در حالت خوابیده، از یک سمت به سمت دیگر بغلتد. نوزادان از پنج ماهگی تا یازده ماهگی چهار دست و پا می رود و خلاصه ما بین یازده تا چهارده ماهگی می توانند به تنهایی و بدون کمک اندکی راه بروند. همانطور که دیدید، زمان راه رفتن به صورت بازه اعلام می شود. یعنی امکان دارد یک کودک در یازده ماهگی توانایی راه رفتن را کسب کند، در حالی که کودکی دیگر، در چهارده ماهگی راه رفتن را به طور مستقل انجام دهد.

پس اگر کودک شما اندکی تاخیر در راه رفتن نسبت به هم سنان خود دارد،  هیچ جای نگرانی نیست. توالی رشدی به هیچ وجه تغییر نمی کند اما زمان بندی آن در افراد مختلف نوع بشر متفاوت است. این تفاوت به نژاد، عوامل محیطی، تغذیه و هزاران عامل دیگر بستگی دارد. در واقع هدف ما از آشنا کردن شما با توالی رشدی این بود که به شما بگوییم که در سیر رشدی کودک خودتان، عجله نکنید.

یکی از عجله های والدین در مسیر رشدی کودکشان زمان راه رفتن است. گاهی والدین مدعی می شوند که کودکان هم سن فرزند ما، به راحتی راه می روند، اما فرزند ما هنوز توانایی راه رفتن را به دست نیاورده است.

در اینجاست که بر اساس یکسری از باورها والدین سراغ روروئک می روند. اما آیا روروک به راه رفتن کودک شما کمک می کند؟ آیا استفاده از روروئک توسط روانشناسان کودک توصیه می شود؟ استفاده از روروئک چه مضراتی می تواند به دنبال داشته باشد؟ اینها همه سوالاتی است که ما در بطن مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد.

در مقاله پیش رو ما دلایلی را که کارشناسان کاردرمانی برای استفاده نکردن از روروئک گفته اند را شرح داده ایم. پس از آن به این موضوع پرداخته ایم که چه حوادثی ممکن است هنگام استفاده از روروئک برای کودکان پیش آید. پس برای اینکه بتوانید برای سوالات شکل گرفته در ذهن خودتان، پاسخ مناسبی دریافت کنید، ما را تا پایان همراهی کنید.

آسیب های ناشی از استفاده از روروئک برای نوزادان

اگر تاکنون اصرار داشتید تا برای راه افتادن کودک خود از رورئک استفاده کنید باید کمی درباره راه افتادن دلبندتان نگران شوید . آیا استفاده از روروئک می تواند به راه رفتن کودک تان کمک کند یا به راه رفتن او آسیب می زند؟ معمولا به کار بردن روروئک برای راه رفتن کودکان در هیچ مرحله ای از رشد آنها توصیه نمی شود زیرا علاوه بر خطرات روروئک ، موجب می شود تا کودک دیرتر به راه بیافتد.در این بخش از خوشبخت، شما را با عوارض استفاده از روروئک برای نوزادان بیشتر آشنا خواهیم کرد.

عوارض استفاده از روروک برای کودک

هنوز بر روی استفاده کردن یا استفاده نکردن کودک از روروئک اختلاف نظر وجود دارد. چون به خاطر روال فیزیولوژیک ، کودک در هر صورت راه می رود. اما والدین نباید اصرار کنند که کودک زود تر از موعد به راه بیافتدو تنها زمانی را برای بازی کردن با رورئک ، او را سوار بر آن کنند. زیرا راه رفتن نادرست کودک با روروئک ، شاید موجب تاثیر بد بر روی راسته استخوان ساق پا و فضای مفصلی ران کودک داشته باشد .

بالاخره استفاده از روروک خوبه یا بد ؟

بنابر گفته این کارشناس کاردرمانی ،به چند دلیل نباید از روروئک استفاده کرد :

1. تاثیر بد بر راستا بودن مفاصل کودک به هنگام استفاده از رورئک

2. رورئک ، عادت های حسی خوبی در کودک به وجود نمی آورد زیرا فقط پنجه پای کودک به هنگام راه رفتن با زمین در تماس بوده و تنها از آن نقطه دریافت حسی دارد.حین استفاده کودک از روروئک باید ارتفاع مناسبی برای آن تنظیم کرده تا کودک به راه رفتن با نوک پنجه ها عادت نکند.زمانی که بچه ها در رورئک راه می روند حالت بدن آنها طوری است که گویی می خواهند به بغل کسی پرت شوند و بیشتر روی نوک پا راه می روند. بنابر این روروئک کمک زیادی به راه رفتن آنها نمی کند. به خاطر همین موضوع ، استفاده از روروئک خطراتی مانند چپ کردن و افتادن هم برای بچه ها به همراه دارد.

راه افتادن کودکان بیشتر در سن  11 تا 13 ماهگی اتفاق می افتد وطولانی شدن این مدت به این معناست که آنها تأخیر در رشد دارند . از سوی دیگر راه افتادن کودک زود تر از این محدوده سنی نیز موجب می شود تا در  سن 18 تا 20 سالگی دچار کمر درد و زانو درد شوند . والدین می توانند با ایجاده انگیزه در کودک خود به راه افتادن آنها کمک کنند. با این ترفند که اسباب بازی دلخواه کودک یا وسیله ای دیگر را در مسافتی دور قرار داده و او را تشویق کنند تا به سمت آن برود .

علاوه بر این پدر و مادرها می توانند خودشان دور ایستاده و آغوششان را باز کنند تا کودک خود را به آنها برساند.

بالاخره استفاده از روروک خوبه یا بد ؟

سن به راه افتادن هر بچه با توجه به ژنتیکی که از والدین خود به ارث می برد، مشخص می شود. معمولا با فهمیدن میانگین سنی راه رفتن پدر و مادرها می توان ، زمان راه افتادن کودک را هم مشخص می کند. زودتر و دیرتر به راه افتادن بچه ها مسئله ای نگران کننده است چون اگر دیر شروع به راه رفتن کنند، دچار عارضه تأخیر در حرکت بودهکه باید دلیل آن مشخص گردد.از سوی دیگر زود راه افتادن نیز، آنها را دچار مشکل فیزیولوژیک خواهد کرد.

به کار بردن روروئک بیشتر موجب افزایش قدرت در ساق پاهای کودک شده ولی روی توان حرکتی ران ها و لگن تاثیری ندارد و باعث می شود شیرخوار برای ایستادن به تنهایی تلاش نکند.حس دریافتی پای کودک باید با ماساژ دادن و ضربه زدن به پاشنه پا تقویت شود. پدر و مادرها برای دانستن این موضوع که فرزندشان در چه مرحله ای از رشد قرار گرفته ، باید نموداری استاندارد داشته  و فرایند رشد کودک خود را با آن بسنجند .

 علل پیش آمدن حوادث با روروک

 1. افتادن :

مهمترین علت صدمه رورئک به کودک ،افتادن با آین وسیله می باشد.ممکن است که کودک از روروک بیرون افتاده و یا با آن از پله ها سقوط کند. طبق تحقیقاتی که در کانادا انجام شده است ، 70 درصد صدمات ناشی از روروک، بر اثر سقوط و افتادن از پله ها بوده است. با دیدن این تحقیق می توان گفت از 36 کودک آسیب دیده در اثر استفاده از روروئک ، 27 مورد آسیب کمی دیده اند،  سه نفر دچار شکستگی گردن و صدمه به جمجمه و ضربه به سر و 3 نفر دچار صدمات دندانی وشده اند که ممکن است عوارض ماندگاری روی بدن کودک به جای گذارد. وارونه شدن کودک به علت تعادل نداشتن ، که توزیع وزن در قسمت بالا بیشتر است،اتفاق می افتد.

بالاخره استفاده از روروک خوبه یا بد ؟

2. جابه جایی سریع کودک روی همان سطح :

استفاده از روروئک به بچه، این امکان را می دهد که با سرعت بیشتر از میزان طبیعی در همین سن حرکت کرده و خودش را به وسایل و مکان های خطرناک مثل اتاق های دیگر،  آشپزخانه، اجاق های خوراک پزی ، بخاری، شومینه، پریز برق، وسایل خطرناک دیگر و همچنین به محوطه های باز مانند استخر برساند و به علت ناآگاهی کودک شیرخوار 6 تا 15 ماهه از خطرات احتمالی به وسیله روروک ،در معرض آسیب بیشتر قرار می گیرد.

3. مسمومیت :

دسترسی سریع کودک با روروک به مواد شوینده و خطرناک مانند حشره کش ها، سموم گیاهی و… (که باید توجه داشت که در دسترس کودکان نباشد)، موجب مسمومیت او می شود

 4. سوختگی :

سوختگی نیز به دلیل دسترسی راحت به آشپزخانه یا بخاری، شومینه و برق گرفتگی تا کنون گزارش شده است

نکته آخر :

با وجود اعلام صدمات ناشی ازاستفاده روروئک، به دستور آکادمی طب کودکان در آمریکا، شرکت های تولیدکننده وظیفه دارند تا برچسب اطلاعیه خطر را روی محصول ساخته شده ، نصب کنند . به همین سبب در سال 1994 ، کمیسیون ایمنی برای محصولات تولیدی کودکان در آمریکا ، شرکت های تولید کننده را ملزم  به استفاده روروئک با قاب چهارچوبی بزرگ تر برای جلوگیری از افتادن کودکان کرده است.طبق آمارهای بدست آمده ، با وجود تمام دستورالعمل های ایمنی ،به طور کامل از صدمات و خطرات کاسته نشده است.

منبع : نمناک

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://khoshbakht.info/?p=2216
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد مهمترین خطرات استفاده از روروک برای فرزند شما – آیا روروئک مفید است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.