ورزش و تناسب اندام

رژیم سوپ کلم | لاغری سریع در یک هفته + قویترین سوپ چربی سوز

هیچ مدرک علمی برای حمایت از مناسب بودن رژیم سوپ کلم برای کاهش وزن سالم وجود ندارد. اگرچه ممکن است منجر به کاهش وزن اولیه شود، اما اکثر افراد پس از توقف رژیم غذایی، به سرعت آن وزن اولیه خود را به دست می‌آورند.

تاریخچه رژیم سوپ کلم؛ برای اولین بار چه زمانی از این رژیم استفاده شد؟

رژیم سوپ کلم یک مد رژیمی است که در دهه 1980 رایج شد. این شامل خوردن سوپ کلم به مدت 1 هفته است. حامیان این رژیم ادعا می‌کنند افرادی که به شدت از آن پیروی می‌کنند و می توانند حدود 2 کیلو در هفته وزن کم کنند. رژیم‌های غذایی سریع مانند رژیم سوپ کلم ممکن است باعث کاهش وزن اولیه شود. با این حال، بیشتر افراد پس از توقف رژیم، وزن خود را دوباره افزایش می‌دهند.

این مقاله نحوه عملکرد رژیم غذایی و نحوه پیروی از آن، موثر بودن یا نبودن آن برای کاهش وزن و برخی از معایب بالقوه و خطرات سلامتی مرتبط با آن را مورد بحث قرار می‌دهد.

رژیم سوپ کلم چگونه کار می کند؟

لازم است بدانید که انواع مختلفی از رژیم غذایی سوپ کلم وجود دارد.

بیشتر تغییرات رژیم سوپ کلم شامل خوردن سوپ از کلم سفید به مدت یک هفته است و در عین حال به تدریج سایر غذاهای کم کالری مانند میوه‌ها و سبزیجات خام را در طول هفته وارد رژیم غذایی می‌کند.

رژیم سوپ کلم چگونه کار می کند؟
رژیم سوپ کلم چگونه کار می کند؟

علاوه بر کلم، برخی افراد ممکن است سوپ را از سبزیجات دیگر کم کالری درست کنند، مانند:

 1. فلفل دلمه ای
 2. اسفناج و سایر سبزیجات برگ دار
 3. قارچ
 4. تره فرنگی
 5. کلم بروکلی یا گل کلم
 6. کدو سبز
اینکه یک نفر چقدر سوپ درست می‌کند بستگی به این دارد که چه مقدار از آن را می خواهد بخورد.

از آنجایی که سوپ کلم کالری بسیار کمی دارد، محدودیتی برای میزان مصرف یک فرد در حین پیروی از این رژیم وجود ندارد. اکثر افراد برای اجتناب از احساس گرسنگی بیش از حد به حداقل دو کاسه در روز در طول هفته نیاز دارند. در حالی که از رژیم غذایی سوپ کلم پیروی می‌کنید، افراد می‌توانند به اندازه دلخواه سوپ کلم و همچنین نوشیدنی‌های بدون شیرینی و کم کالری مانند چای گیاهی و قهوه سیاه بخورند.

در مقاطع خاصی در طول هفته، فرد ممکن است غذاهای کم کالری دیگری را به رژیم غذایی خود اضافه کند، به شرح زیر:

 1. روز اول: سوپ کلم و میوه های خام بخورید، اما موز نخورید.
 2. روز دوم: سوپ کلم و سبزیجات پخته یا خام بخورید، اما سیب زمینی نخورید.
 3. روز سوم: سوپ کلم و میوه‌ها و سبزیجات خام و کم چرب، اما سیب زمینی یا موز مصرف نکنید.
 4. روز چهارم: سوپ کلم، شیر بدون چربی و بیش از 3 عدد موز نخورید.
 5. روز پنجم: سوپ کلم، شش گوجه فرنگی و 565 گرم گوشت گاو (یا جایگزینی برای گوشت گاو مانند گوشت خوک، ماهی یا مرغ) بخورید.
 6. روز ششم: سوپ کلم، سبزیجات نامحدود اما بدون سیب زمینی، و گوشت گاو نامحدود (یا گزینه پروتئین دیگری) بخورید.
 7. روز هفتم: سوپ کلم، آب میوه بدون شکر و برنج قهوه‌ای بخورید.
پیروی از این رژیم معمولاً کمتر از 1000 کالری در روز در روزهای 1 تا 3 و حدود 1000 تا 1200 کالری در روز در روزهای 4 تا 7 فراهم می‌کند.

از آنجایی که کالری کمی دارد، افرادی که از رژیم غذایی سوپ کلم پیروی می‌کنند نباید در طول هفته ورزش کنند. بدن آنها انرژی کالری کافی برای مصرف سالم در طول فعالیت اضافی را نخواهد داشت.

آیا برای کاهش وزن موثر است؟

برخی منابع حکایتی می‌گویند افرادی که از رژیم غذایی این سوپ پیروی می‌کنند ممکن است 10 پوند در هفته یا بیشتر از دست بدهند.

افرادی که به شدت از رژیم غذایی پیروی می‌کنند احتمالاً مقداری وزن کم می کنند، به طور بالقوه 10 پوند در هفته یا بیشتر. این به این دلیل است که شامل خوردن کالری بسیار کمی در روز است.

آیا برای کاهش وزن موثر است؟
آیا برای کاهش وزن موثر است؟
با این حال، در بیشتر موارد، افراد پس از بازگشت به رژیم غذایی عادی خود، به سرعت این وزن از دست رفته را به دست می‌آورند.
 1. مهم است که توجه داشته باشید که تنها حدود 34٪ ​​منبع قابل اعتماد کاهش وزن که در هفته اول پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری رخ می‌دهد از چربی بدن است. بقیه وزن از دست رفته احتمالاً از بافت عضلانی و آب از ذخایر داخل و خارج سلول ها حاصل می‌شود.
 2. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد سوپ کلم برای کاهش وزن بی خطر یا موثر است. هیچ مقام بهداشتی پیروی از رژیم غذایی را توصیه نمی‌کند.
 3. طرفداران رژیم سوپ نیز مردم را تشویق می‌کنند که در حین پیروی از آن ورزش نکنند. با این حال، ورزش کافی برای سلامت کلی بسیار مهم است. ورزش منظم همچنین به احتمال زیاد منجر به کاهش وزن معنی دار و طولانی مدت می‌شود.

معایب احتمالی

این رژیم معایب زیادی دارد:

مانند بسیاری از رژیم‌های غذایی مد روز، رژیم سوپ کلم یک برنامه کاهش وزن درازمدت واقعی نیست.

خوردن کالری کم احتمالاً تغذیه کافی برای عملکرد صحیح بدن را فراهم نمی‌کند، که ممکن است منجر به از دست دادن توده عضلانی، کاهش عملکرد شناختی و احساس بیماری یا خستگی شود.

 1. اغلب مردم خوردن یک غذای ملایم را در هر روز اشتها آور و کسل کننده می‌دانند. بنابراین، آنها کمتر به رژیم غذایی پایبند هستند.
 2. پیروی از رژیم غذایی سوپ کلم نیز می‌تواند از نظر اجتماعی دشوار باشد، زیرا ماهیت محدود کننده رژیم غذایی، غذا خوردن در بیرون یا با افراد دیگر را بسیار دشوار می‌کند.
 3. همچنین، از آنجایی که رژیم سوپ کلم اکثر منابع پروتئین، کربوهیدرات‌ها و چربی را حذف می‌کند، ممکن است افراد نیاز به مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها در طول رژیم داشته باشند.

خطرات سلامتی

گذشته از اینکه هنگام پیروی از رژیم غذایی سوپ کلم احساس فرسودگی می‌کنند، برخی از افراد ممکن است این موارد را نیز تجربه کنند:

 1. گاز، نفخ، یا گرفتگی معده منبع مورد اعتماد
 2. مشکل در تمرکز یا فکر کردن
 3. کم آبی بدن
 4. سردرد
 5. سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی به ویژه در پروتئین، کربوهیدرات و چربی
 6. کاهش متابولیسم
 7. از دست دادن عضلات
 8. سرگیجه یا سبکی سر
 9. غش کردن یا از دست دادن هوشیاری
 • کاهش وزن سریع و پیروی از رژیم‌های کم کالری و کم چرب نیز می تواند خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را افزایش دهد. اینها توده های سخت و سنگریزه مانندی هستند که در کیسه صفرا یا مجاری صفراوی تشکیل می‌شوند.
 • سنگ‌های صفراوی معمولاً از کلسترول و بیلی روبین ساخته می‌شوند. این رنگدانه ای است که هنگام مرگ گلبول‌های قرمز آزاد می شود و کبد آن را پردازش می‌کند. این احتمالاً به این دلیل است که کبد شیره‌های گوارشی به نام صفرا را برای کمک به هضم چربی‌ها تولید می‌کند.
 • وقتی فردی چربی کافی مصرف نمی‌کند، کیسه صفرا کمتر صفرا را آزاد می‌کند و صفرا می‌تواند در آن انباشته شود. این می‌تواند خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا را افزایش دهد. کاهش وزن سریع یا نخوردن غذا برای مدت طولانی نیز می تواند باعث ترشح کلسترول اضافی در کبد شود که خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را افزایش می‌دهد. از آنجایی که رژیم سوپ کلم تقریباً فاقد کربوهیدرات است، می‌تواند سطح قند خون یا گلوکز را نیز کاهش دهد.
خطرات سلامتی
خطرات سلامتی

خلاصه کلام

سوپ کلم یک رژیم غذایی مد روز بدون تحقیقات علمی برای حمایت از ایمنی یا اثربخشی آن است. این شامل خوردن سوپ کلم تقریباً به مدت یک هفته است.

 1. رژیم‌های سخت معمولا باعث کاهش وزن ناگهانی می‌شوند که می‌تواند قابل توجه باشد. با این حال، این وزن از دست رفته معمولاً زمانی که فردی رژیم را متوقف کند، باز می‌گردد.
 2. اگرچه این رژیم نسبتا ارزان است و پیروی از آن آسان است، اما یک برنامه پایدار برای کاهش وزن یا سلامتی خوب نیست. همچنین دارای خطرات و معایب بسیاری برای سلامتی است که برخی از آنها می‌تواند شدید باشد.
 3. فرد باید قبل از استفاده از رژیم غذایی سوپ کلم با پزشک صحبت کند. حتی با نظارت پزشک، افراد هرگز نباید رژیم غذایی را بیش از یک هفته دنبال کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا