ورزش و تناسب اندام

رژیم سیب زمینی | کاهش وزن سریع و رسیدن به اندام ایده آل

هنگامی که از یک رژیم کاهش وزن پیروی می‌کنید، معمولا اولین کربوهیدراتی است که از لیست خرید حذف می‌شود که باعث می شود افزایش رژیم سیب زمینی چشمگیرتر شود. این شیوه افراطی غذا خوردن شامل مصرف چیزی جز سیب زمینی پخته شده برای مدت زمان معینی با هدف دستیابی به کاهش وزن سریع است.

آیا گرفتن رژیم سیب زمینی کار سختی است؟

رژیم سیب زمینی می‌تواند از سه روز سخت تا چند ماه طاقت فرسا ادامه یابد، و در حالی که بسیاری ادعا می‌کنند به دنبال آن وزن قابل توجهی از دست داده‌اند، هیچ مطالعه علمی برای حمایت از این ادعاها انجام نشده است. به غیر از سرخ کن چربی عمیق، این سبزی ریشه‌ای همه کاره دارای فواید زیادی برای سلامتی است. اما آیا رژیم غذایی سیب زمینی ایمن است و آیا باید آن را برای کاهش وزن امتحان کنید؟

ما نحوه عملکرد رژیم سیب زمینی را توضیح می‌دهیم و مشخصات تغذیه‌ای آن را بررسی می‌کنیم:

رژیم سیب زمینی چیست؟

رژیم سیب زمینی اساساً شامل خوردن چیزی جز سیب زمینی برای روزها، هفته‌ها یا ماه‌ها می‌شود. راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که محبوب‌ترین آن‌ها یک رژیم غذایی خوب است که توسط تیم پزشکی رایج شده است. این روش ادعا می‌کند که برای سه تا پنج روز متعهد شوید که سیب‌زمینی سفید ساده و پخته شده بخورید، تا  (۰.۴۵ کیلوگرم) در روز وزن کم کنید. تمام چاشنی‌ها حذف می‌شوند به جز نمک که مجاز است اما توصیه نمی‌شود.

رژیم سیب زمینی چیست؟
رژیم سیب زمینی چیست؟

نسخه‌های طولانی‌مدت دیگر رژیم غذایی سیب‌زمینی در سال‌های اخیر مانند Spud Fit Challenge ظاهر شده‌اند. این غذا توسط اندرو تیلور، رژیم‌دار استرالیایی ساخته شد، که برای یک سال تمام چیزی جز تارت نخورد و 117 پوند (53.07 کیلوگرم) از دست داد. در نسخه رژیم غذایی شدید او، سیب زمینی شیرین، گیاهان و ادویه جات و حتی برخی چاشنی‌های بدون چربی مانند فلفل شیرین، سس گوجه فرنگی یا سس باربیکیو مجاز است.

به طور کلی، قوانین رژیم سیب زمینی از سه طریق متفاوت است:

  1. انواع سیب زمینی: برخی از نسخه‌های رژیم غذایی سیب زمینی فقط سیب زمینی سفید را مجاز می‌دانند، در حالی که برخی دیگر شامل انواع وسیع تری مانند سیب زمینی شیرین هستند.
  2. ادویه‌ها و چاشنی‌ها: در برخی از رژیم‌های غذایی، هیچ گونه گیاه، ادویه، سس یا روغن به هیچ وجه مجاز نیست. برخی دیگر سخت گیری کمتری دارند و برای مثال مقدار کمی شیرهای غیر لبنی را مجاز می‌دانند.
  3. روش پخت و پز: برخی از رژیم‌ها شامل آماده سازی روی پوست هستند، در حالی که برخی دیگر نیاز به لایه برداری دارند. شما ممکن است محدود به سیب زمینی پخته شده باشید، یا اجازه دهید کبابی و تفت داده شده باشند.

آیا رژیم سیب زمینی موثر است؟

رژیم سیب زمینی در ابتدا به کاهش وزن کمک می‌کند، زیرا کالری بسیار کمی دارد. یک سیب زمینی با پوست متوسط حاوی 110 کالری است، بنابراین حتی اگر در طول یک روز 10 سیب زمینی کامل بخورید، تنها 1100 کالری مصرف می‌کنید که بسیار کمتر از میزان توصیه شده روزانه 2000 کالری برای زنان و 2500 کالری برای مردان است.

ترنر می‌گوید: سیب زمینی از نظر کاهش وزن هیچ چیز خاصی ندارد. این به سادگی هر کاری را انجام می‌دهد که هر رژیمی سعی می‌کند انجام دهد: غذاها را محدود می‌کند تا مصرف کل انرژی را محدود کند. به احتمال زیاد کسی از خوردن چیزی جز سیب زمینی خیلی سریع حوصله اش سر می‌رود و در نتیجه به طور کلی در مقایسه با روزهای معمول غذای کمتری می‌خورد.

فواید رژیم سیب زمینی

در حالی که رژیم سیب زمینی دارای نکات منفی و خطرات سلامتی زیادی است، چند مزیت بالقوه وجود دارد که ارزش بررسی دارد:

🥔سیب زمینی مغذی است

یک سیب زمینی (حدود 180 گرم) حاوی بیش از یک چهارم پتاسیم، ویتامین C، ویتامین B6 و پتاسیم دریافتی روزانه شما، به علاوه فولات، نیاسین، فسفر و منگنز است. آنها منبع غنی از آنتی اکسیدان ها هستند. به ویژه لوتئین و زآگزانتین در سیب زمینی سفید و آنتوسیانین در سیب زمینی بنفش و قرمز.

🥔سیب زمینی سرشار از فیبر است

هر سیب زمینی حاوی حدود 3.7 گرم فیبر است که تقریباً به اندازه یک سیب است. فیبر نه تنها برای یک سیستم گوارشی سالم ضروری است، بلکه باعث می‌شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید و سطح قند خونتان را ثابت نگه می‌دارد. سیب زمینی همچنین سرشار از نشاسته مقاوم است که در برابر هضم مقاومت می‌کند و باکتری‌های خوب روده را تغذیه می‌کند.

🥔سیب زمینی سرشار از فیبر است
🥔سیب زمینی سرشار از فیبر است

🥔 سیب زمینی مقرون به صرفه است

سیب زمینی ارزان، به آسانی در دسترس است و نسبت به سایر سبزیجات کمتر فاسد می‌شود. آن‌ها همچنین از نظر سیری پیشنهاد می‌کنند و در صدر شاخص سیری قرار می‌گیرند که غذاها را بر اساس توانایی آنها در رفع گرسنگی رتبه‌بندی می‌کند. شما باید هفت کروسان بخورید تا احساس سیری کنید که از یک تاتی احساس سیری می‌کنید.

🥔 رعایت رژیم سیب زمینی آسان است

رژیم سیب زمینی ساده است، ما به آن می‌دهیم. برخی افراد ادعا می‌کنند که سادگی قوانین رابطه آنها را با غذا تغییر می‌دهد. زمانی که از روی کسالت یا خستگی غذا می‌خورند بیشتر از آن آگاه می‌شوند و درک بیشتری از زمان گرسنگی و سیری به دست می‌آورند. با این حال، راه‌های بسیار سالم تری برای رسیدن به این درک وجود دارد. به عنوان مثال، اتخاذ شیوه‌های غذا خوردن آگاهانه یا خوردن شهودی.

🥔 رعایت رژیم سیب زمینی آسان است
🥔 رعایت رژیم سیب زمینی آسان است

خطرات رژیم سیب زمینی

شکی نیست که سیب زمینی سزاوار جایگاهی در هر مکان شام است، اما پیروی از رژیم غذایی سیب زمینی برای هر دوره زمانی می‌تواند عواقب سلامتی شدیدی داشته باشد، مانند:

🚫 رژیم سیب زمینی بسیار محدود کننده است

رژیم غذایی سخت نوعی اختلال در غذا خوردن است که می تواند منجر به رابطه ناسالم با غذا شود. ترنر می‌گوید: «خوردن فقط سیب‌زمینی در مواجهه با هر چیزی که در مورد الگوی سالم غذا خوردن می‌دانیم، مگس می‌کند. محدود کننده، بسیار محدود کننده، کسل کننده، ضداجتماعی است و دریافت تمام ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن فقط از سیب زمینی غیرممکن است.

🚫 رژیم سیب زمینی فاقد مواد مغذی خاصی است

سیب زمینی حاوی تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی مطلوب نیست. از جمله ویتامین B12، ویتامین A، کلسیم و روی. آنها همچنین دارای پروتئین و چربی فوق العاده کم هستند و به ترتیب حاوی 4.3 گرم و 0.2 گرم در هر سیب زمینی هستند. شما برای کمک به ساخت ماهیچه‌ها و استخوان‌ها و ساخت هورمون‌ها به پروتئین نیاز دارید، در حالی که چربی‌ها به بدن کمک می‌کنند تا ویتامین‌های خاصی را جذب کند.

🚫 رژیم سیب زمینی فاقد مواد مغذی خاصی است
🚫 رژیم سیب زمینی فاقد مواد مغذی خاصی است

🚫 رژیم سیب زمینی باعث تحلیل رفتن عضلات می‌شود

حتی اگر ممکن است به سرعت وزن کم کنید، به این معنی نیست که در حال از دست دادن چربی هستید. از دست دادن عضله هنگام رژیم گرفتن بسیار رایج است، به ویژه در رژیم های کم کالری و کم پروتئین. در یک مطالعه کوچک، 18 درصد از وزنی که شرکت کنندگان در یک رژیم غذایی 500 کالری از دست دادند، عضله بدون چربی بود.

🚫 رژیم سیب زمینی متابولیسم شما را کند می‌کند

خوردن کالری کمتری که بدن به آن نیاز دارد، در متابولیسم شما اختلال ایجاد می کند. یکی از راه هایی که این اتفاق می افتد از طریق از دست دادن عضله است، زیرا بافت عضلانی از نظر متابولیکی فعال‌تر از چربی است. پیروی از یک رژیم غذایی کم کالری می‌تواند کالری سوزی روزانه شما را تا 23 درصد کاهش دهد و این تاثیر می‌تواند تا مدت‌ها پس از پایان رژیم باقی بماند.

🚫 رژیم سیب زمینی حفظ نتایج را سخت می‌کند

هنگامی که متابولیسم شما کند می‌شود و بدن شما در پاسخ به خوردن کالری بسیار کم کالری کمتری می‌سوزاند، به آن گرمازایی تطبیقی ​​می‌گویند. این امر حفظ وزن جدید خود را پس از بازگشت به روش عادی غذا خوردن دشوار می‌کند. مطالعات طولانی مدت نشان داده است که 90 درصد از افرادی که رژیم گرفته اند به وزن قبلی خود باز می‌گردند.

🚫 رژیم سیب زمینی شما را در معرض سموم قرار می‌دهد

آکریل آمید یک ماده شیمیایی سمی است که وقتی غذاهای نشاسته‌ای مانند سیب زمینی در دمای بالا پخته می‌شوند، تشکیل می‌شود. دوزهای بالا برای آسیب رساندن به سیستم عصبی انسان و ایجاد سرطان در حیوانات شناخته شده است. اگر قصد دارید رژیم سیب زمینی را طولانی مدت دنبال کنید، سیب زمینی خام را در یخچال نگهداری نکنید و قبل از پخت در آب خیس کنید.

🚫 رژیم سیب زمینی شما را در معرض سموم قرار می‌دهد
🚫 رژیم سیب زمینی شما را در معرض سموم قرار می‌دهد

آیا رژیم سیب زمینی بی خطر است؟

در حالی که ممکن است به کاهش وزن شما کمک کند، ایمنی رژیم غذایی سیب زمینی در یک محیط علمی آزمایش نشده است. با این حال، بسیار محدود کننده است، فاقد مواد مغذی مهم است و ممکن است در متابولیسم شما اختلال ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا