سلامت و بهداشت

علت خستگی بعد از غذا خوردن چیست؟ | چرا بعد از غذا خوردن بی حال میشم

به طور کلی، احساس افت سطح انرژی پس از خوردن غذا معمول است، اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن اثرات آن انجام دهید. اما علت خستگی بعد از غذا خوردن چیست؟

 1. چرا بعد از غذا خوردن خسته می شوم؟ (علل)
 2. آیا باید نگران بود؟
 3. چگونه بعد از غذا خوردن خسته نشویم
 4. چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر اغلب بعد از غذا خوردن احساس خستگی می‌کنید، احتمالاً از خود می‌پرسید که آیا چیزی وجود دارد که به طور خاص باید از خوردن آن اجتناب کنید یا بخورید تا انرژی خود را بالا ببرید.
 1. احساس خواب آلودگی بعد از غذا خوردن یک مشکل رایج است، مشکلی که بسیاری از افراد پس از ناهار آن را تجربه می کنند (از این رو به آن “کسلی بعد از ظهر” می‌گویند). این همان زمانی از روز است که میل به شکر و میل به کافئین بیشتر می شود، که هر دو وسوسه انگیز هستند زیرا می توانند خستگی بعد از ظهر را جبران کنند.
 2. به جای پوشاندن خستگی خود با شیرینی و قهوه، روش بهتر این است که وعده‌های غذایی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که به حفظ انرژی شما کمک کند. در زیر به نحوه انجام این کار، بعلاوه غذاهایی که می‌توانند انرژی شما را از بین ببرند، می‌پردازیم.
علت خستگی بعد از غذا خوردن چیست؟
علت خستگی بعد از غذا خوردن چیست؟

چرا بعد از غذا خوردن اینقدر احساس خستگی می کنید؟؛ علت خستگی بعد از غذا خوردن

 آن احساس خواب‌آلودگی پس از غذا خوردن، می‌تواند به چند چیز متفاوت نسبت داده شود. برخی از غذاهایی که می‌خورید می‌توانند هورمون‌های خاصی را ترشح کنند که ممکن است شما را خسته کند. وقتی غذا می‌خورید نیز می‌تواند به احساس خستگی کمک کند. و اینکه چقدر می‌خورید نیز می‌تواند نقش داشته باشد.

 1. یکی دیگر از عوامل می‌تواند کیفیت خواب شما باشد. توصیه می‌شود هر شب هفت تا نه ساعت بخوابید. اما حتی اگر یک شب در خوابیدن مشکل داشته باشید، می‌تواند ریتم شبانه روزی شما را از بین ببرد و باعث شود بدن شما در طول روز از حالت عادی خارج شود.
 2. زومپانو می‌گوید: «شما می‌خواهید بفهمید بدن شما به چه مقدار خواب نیاز دارد. “هر کس به مقادیر متفاوتی از استراحت نیاز دارد.”
 3. ساعت‌هایی را که می‌خوابید دنبال کنید تا به شما کمک کند تعداد ساعت‌های جادویی که برای احساس آرامش و سرحالی در طول روز نیاز دارید را پیدا کنید.
زومپانو می‌گوید همچنین در مصرف الکل محتاط باشید، زیرا می‌تواند منجر به احساس سستی بعد از غذا شود.

آیا احساس خستگی طبیعی است؟؛ علت خستگی بعد از غذا خوردن چیست؟

احساس خستگی بعد از خوردن یک وعده غذایی معمول است، به خصوص اگر یک وعده غذایی پر از کربوهیدرات و پروتئین باشد. پس آیا علت خستگی بعد از غذا خوردن مشخص شده است؟؟

زومپانو می‌گوید: هضم یک وعده غذایی بین 30 تا 40 ساعت طول می‌کشد. «بدن شما همیشه برای هضم غذا کار می‌کند. از قبل در حال هضم غذا است، و سپس غذای بیشتری را در آنجا قرار می‌دهید. و اگر یک وعده غذایی سنگین باشد، فقط سیستم شما را مختل می‌کند.”

هورمون ها نیز نقش مهمی در هضم شما دارند.

زومپانو می‌گوید: «برخی از محققان بر این باورند که افراد پس از خوردن غذا احساس خستگی می‌کنند، زیرا بدنشان سروتونین بیشتری تولید می‌کند. سروتونین ماده شیمیایی است که خلق و خو و چرخه خواب را تنظیم می کند.

 1. تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری است که در غذاهای غنی از پروتئین مانند مرغ، تخم مرغ، پنیر و ماهی یافت می شود. تریپتوفان به بدن شما کمک می کند سروتونین تولید کند.
 2. زومپانو توضیح می‌دهد: «اغلب اوقات، زمانی که یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات و پروتئین می‌خورید، ممکن است احساس خواب‌آلودگی کنید زیرا تریپتوفان از پروتئین جذب می‌شود و سپس سروتونین افزایش می‌یابد.
 3. خوردن همچنین باعث افزایش سطح قند خون می شود که می تواند منجر به کاهش انرژی شود.
آیا احساس خستگی طبیعی است؟؛ علت خستگی بعد از غذا خوردن چیست؟
آیا احساس خستگی طبیعی است؟؛ علت خستگی بعد از غذا خوردن چیست؟

زومپانو می‌گوید: «پس از خوردن یک وعده غذایی، انسولین کلیدی است که قند را وارد جریان خون شما می‌کند. «بعد از خوردن یک وعده غذایی، قند خون شما بالا می رود. انسولین وارد جریان خون می‌شود تا قند را از خون خارج کند و برای انرژی در سلول‌ها قرار دهد.

اگر انسولین کافی ندارید یا قند خون شما افزایش می‌یابد، می‌تواند بر سطح خستگی شما تأثیر بگذارد.

آیا غذایی که می‌خورید مهم است؟؛ علت خستگی بعد از غذا خوردن

بله، وعده‌های غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات ممکن است بیش از سایر غذاها احساس خستگی کنید.

غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند عبارتند از:

 1. مرغ.
 2. تخم مرغ
 3. اسفناج.
 4. شیر.
 5. پنیر.
 6. ماهی.
 7. محصولات سویا.

غذاهایی که کربوهیدرات بالایی دارند عبارتند از:

 1. دسرهایی مانند کیک و کلوچه.
 2. پاستا.
 3. نان سفید.
 4. برنج.
 5. شکر و نبات.
آیا غذایی که می‌خورید مهم است؟؛ علت خستگی بعد از غذا خوردن
آیا غذایی که می‌خورید مهم است؟؛ علت خستگی بعد از غذا خوردن
و اگر مقدار بیشتری غذا می‌خورید، علاوه بر ترشح هورمون‌هایی که می‌توانند باعث خستگی شوند، سیستم گوارش شما را بیش از حد تحت فشار قرار می‌دهد.

زومپانو خاطرنشان می‌کند: “غذاهای سنگین برای هضم زمان بیشتری نیاز دارند.” بنابراین، اگر یک وعده غذایی سنگین‌تر یا یک وعده غذایی بزرگ‌تر می‌خورید، احتمالاً احساس تنبلی می‌کنید، زیرا بدن شما برای هضم آن وعده غذایی باید کمی بیشتر کار کند.»

زومپانو می‌گوید بهتر است یک وعده غذایی متعادل بخورید که حاوی غذاهای کامل، پروتئین، فیبر و چربی‌های سالم باشد.

چگونه از خستگی پس از خوردن غذا خلاص شویم؛ علت خستگی بعد از غذا خوردن چیست؟

از احساس خستگی بعد از غذا خوردن خسته شده‌اید؟ زومپانو ما را از طریق برخی از استراتژی ها راهنمایی می‌کند.

 1. در طول روز وعده های غذایی کوچکتر بخورید
 2. به جای خوردن سه وعده غذایی بزرگ در روز، سعی کنید وعده های غذایی کوچکتر در طول روز بخورید.

زومپانو می‌گوید: «نیمی از وعده غذایی معمولی خود را میل کنید و سپس قبل و بعد از آن یک میان وعده اضافه کنید. هضم این مقدار غذا بسیار آسان‌تر است و شما تمایل دارید که انرژی کوتاه‌تری از غذای خود داشته باشید در مقابل یک وعده غذایی سنگین‌تر که ممکن است احساس بی‌حالی بیشتری در شما ایجاد کند.

میان وعده‌هایی مانند یک تکه میوه یا یک وعده آجیل می تواند به شما کمک کند بین وعده‌های غذایی راضی باشید.

روی خواب تمرکز کنید

خواب می‌تواند بر احساس شما بعد از غذا خوردن تأثیر بگذارد. ریتم شبانه روزی شما، ساعت داخلی 24 ساعته بدن شما، بر سطح انرژی تأثیر می‌گذارد. اگر به اندازه کافی نمی‌خوابید، ریتم شبانه روزی شما خاموش است و می‌تواند باعث خواب آلودگی شود.

روی خواب تمرکز کنید
روی خواب تمرکز کنید
بنابراین، به بدن خود گوش دهید. آیا احساس خستگی می کنید و دوست دارید بیشتر بخوابید؟ نگاهی به میزان خواب خود بیندازید و اینکه آیا برای شما مفید است یا خیر.

زومپانو می‌گوید: «برخی افراد ممکن است شب‌ها با خستگی مبارزه کنند و بعد تا دیروقت بیدار بمانند و روز بعد دچار مشکل شوند. زمانی که باید به رختخواب بروند، ریتم شبانه روزی طبیعی خود را انجام می دهند.

اگر از ساعت 9:30 شب شروع به احساس خستگی کردید. یا ساعت 10 شب، زومپانو پیشنهاد می کند سعی کنید آرام شوید و زودتر بخوابید.

اما اگر در تلاش هستید که در طول روز هوشیار بمانید و تمرکز کنید، از قدرت چرت زدن غافل نشوید.

زومپانو می‌گوید: «اگر فرصت دارید یک چرت کوتاه در روز داشته باشید، این به شما کمک می‌کند.

ورزش

با حرکت دادن بدن خود چه یک پیاده روی کوتاه در اطراف بلوک یا یک جلسه یوگا سریع به تثبیت قند خون و ثابت نگه داشتن سطح انرژی خود کمک می‌کنید.

زومپانو می‌گوید: «اگر می‌خواهید یک وعده غذایی بزرگ میل کنید، پیشنهاد می‌کنم 10 یا 15 دقیقه پیاده‌روی کنید تا هضم غذا درست شود. “ورزش می تواند این انفجار طبیعی انرژی را نیز به شما بدهد.”

به آنچه می‌خورید فکر کنید

مهم است که وعده‌های غذایی شما متعادل باشد.

زومپانو می‌گوید: «ما اغلب بر کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها تمرکز می‌کنیم، که بخش‌های ضروری یک وعده غذایی هستند، اگرچه سبزیجات معمولاً نادیده گرفته می‌شوند. کربوهیدرات ها را به شکل لوبیا یا سبزیجات مانند سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی، نخود فرنگی یا سیب زمینی با پوست قرمز مصرف کنید. نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات غیر نشاسته ای پر کنید و نیمی دیگر را بین پروتئین و کربوهیدرات تقسیم کنید.

زومپانو پیشنهاد می‌کند که وعده‌های غذایی خود را با استفاده از ظرفی تقسیم‌بندی کنید تا بتوانید سبزیجات را در بزرگ‌ترین منطقه قرار دهید و از قسمت‌های کوچک‌تر برای کربوهیدرات و پروتئین استفاده کنید.

مراقب کافئین خود باشید

کماهای غذایی اغلب ما را وادار می‌کند که به دنبال فنجان‌های قهوه اضافی برویم. اما شما می‌خواهید میزان مصرف کافئین خود را محدود کنید.

کافئین بیش از حد می‌تواند اثر معکوس داشته باشد. در حالی که ممکن است شما را از طریق بقیه روزهای کاری خود هدایت کند، می‌تواند بر نحوه و زمان خواب شما در شب تأثیر بگذارد.

مراقب کافئین خود باشید
مراقب کافئین خود باشید

زومپانو توصیه می‌کند: «سعی کنید اولین فنجان قهوه قهوه در طول صبح باقی بماند. سعی کنید از آن بنوشید. اگر می خواهید چندین فنجان بنوشید، سعی کنید نیمی از کافئین را مصرف کنید یا شاید به چای سیاه یا چای کافئین دار تغییر دهید، تا در یک زمان به اندازه کافی کافئین دریافت نکنید.

درمان با نور روشن

یک مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از درمان با نور روشن، که به عنوان فتوتراپی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به شما در جلوگیری از کسادی پس از غذا خوردن کمک کند.

زومپانو می گوید: «داشتن یک لامپ با نور روشن پشت میز یا محل کارتان بعد از ناهار می تواند کمک کننده باشد.

چه زمانی خستگی جدی است؟ علت خستگی بعد از غذا خوردن

اگر راهبردهای فوق را امتحان کرده‌اید و همچنان بعد از غذا خوردن احساس خستگی می‌کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با پزشک خود صحبت کنید.

شرایط پزشکی که می‌تواند باعث خستگی مفرط بعد از غذا خوردن شود عبارتند از:

 1. کم خونی.
 2. بیماری سلیاک.
 3. دیابت.
 4. عدم تحمل غذایی یا آلرژی.
 5. آپنه خواب.

زومپانو می‌گوید: «شما ممکن است یک مشکل اساسی را نادیده بگیرید. “اگر تغییراتی ایجاد کرده اید و بهبود نیافته اید، به پزشک خود مراجعه کنید.”

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

علاوه بر بهبود رژیم غذایی خود، از جمله با تنظیم زمان و آنچه می خورید، می توانید با موارد زیر به مبارزه با خستگی نیز کمک کنید:

 1. تمرکز بر خواب کافی
 2. مدیریت استرس
 3. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول روز
 4. ورزش کردن (به عنوان مثال، پیاده روی بعد از ناهار در بیرون یا یک تمرین کوتاه مدت و حرکات کششی اغلب می‌تواند به مبارزه با خواب آلودگی کمک کند)
 5. اگر این راهکارها کمکی نکردند، بهتر است برای آزمایش حساسیت غذایی، مشکل تیروئید و سایر شرایط بالقوه سلامتی، مانند کم خونی، که ممکن است به خستگی شما کمک کند، به پزشک مراجعه کنید. این امر به ویژه در صورتی مهم است که خستگی شما در توانایی شما برای کار، حضور در مدرسه، والدین، ورزش و غیره اختلال ایجاد کند.
 6. پزشک شما می‌تواند چندین آزمایش را برای بررسی علائم التهاب در داخل بدن، از جمله در داخل دستگاه گوارش، انجام دهد، که ممکن است دلیل اصلی خستگی را نشان دهد. همچنین ممکن است به آزمایش پانل هورمونی برای بررسی تیروئید و آزمایشات بالقوه دیگر برای رد مسائلی مانند کمبود مواد مغذی نیاز داشته باشید.
 7. علاوه بر این، ممکن است توصیه شود که یک دفترچه غذایی داشته باشید که در آن زمان و آنچه می خورید را یادداشت کنید. به این ترتیب می‌توانید الگوهایی را شکل دهید و “غذاهای محرک” یا ترکیبات بالقوه را شناسایی کنید.

نتیجه گیری

چرا بعد از غذا خوردن خسته می‌شوید؟ یکی از شایع ترین دلایل خستگی بعد از غذا خوردن، عدم تعادل در قند خون است که معمولاً ناشی از خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده و قند بدون پروتئین، فیبر و چربی کافی است. وعده‌های غذایی سنگین و چرب، وعده‌های غذایی بزرگ و ساعات روز نیز می‌تواند به خستگی شما کمک کند.

 1. اگر بعد از ظهر بعد از خوردن ناهار خسته می شوید، ممکن است به دلیل چرخه ریتم شبانه روزی شما باشد. با این حال، نباید آنقدر احساس خستگی کنید که نتوانید تمرکز کنید. اگر با علائم التهاب، مشکلات گوارشی یا درد نیز مواجه هستید، به پزشک مراجعه کنید.
 2. برای کمک به جلوگیری از احساس خواب آلودگی بعد از غذا خوردن، سعی کنید وعده های غذایی متعادل را به طور منظم تر بخورید، مثلا هر سه تا چهار ساعت یکبار. مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف زیاد شکر، الکل، کافئین و غلات فرآوری شده خودداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا