سلامت و بهداشت

علت هوس شوری | هوس شوری کمبود کدام ویتامین است

نمک طعمی بسیار اعتیاد آور است. مغز و بدن ما برای لذت بردن از نمک طراحی شده است، زیرا برای بقا ضروری است. در طول تاریخ بشر، یافتن نمک دشوار بود، بنابراین میل به نمک یک مکانیسم بقا بود. با این حال، امروزه یک انسان معمولی نمک زیادی می‌خورد. منبع معتبر انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که بزرگسالان بین 1500 تا 2400 میلی گرم (میلی گرم) نمک در روز مصرف کنند. این بیشتر از یک قاشق چایخوری نمک در روز نیست. با این حال، اکثر افراد روزانه نزدیک به 3400 میلی گرم مصرف می‌کنند.  علت هوس شوری چیست؟ هوس شوری کمبود کدام ویتامین است؟

ولع خوردن نمک ممکن است نشانه یک وضعیت سلامتی باشد و نه فقط میل به یک میان وعده بعد از ظهر. در ادامه بخوانید تا بدانید علت هوس شوری چیست و برای بدن شما چه معنایی دارد و چه کاری می توانید انجام دهید تا کمتر نمک مصرف کنید.

 علت هوس شوری

نمک یک بد در دنیای تغذیه می‌شود. نمک زیاد می‌تواند ناسالم باشد. حتی کشنده! اما نمک بسیار کم نیز می‌تواند خطرناک باشد. نمک برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله کنترل عضلات و حفظ تعادل مایعات ضروری است.

 علت هوس شوری
علت هوس شوری

شما ممکن است  علت هوس شوری به عنوان علامت یک بیماری پزشکی داشته باشید که نیاز به درمان دارد. به همین دلیل است که هرگز نباید هوس ناگهانی را نادیده بگیرید. در زیر برخی از شرایطی که ممکن است باعث شود شما هوس نمک داشته باشید آورده شده است.

1. علت هوس شوری ؛ کم آبی بدن

بدن شما نیاز به حفظ سطح مشخصی از مایعات برای عملکرد صحیح دارد. اگر این سطوح کمتر از حد سالم باشد، ممکن است هوس نمک کنید. این روش بدن شما برای تشویق شما به نوشیدن یا خوردن بیشتر است.

سایر علائم کم آبی بدن علاوه بر علت هوس شوری عبارتند از:

 1. پوست سرد و لطیف
 2. سرگیجه
 3. احساس تشنگی شدید
 4. سردرد
 5. کاهش تولید ادرار
 6. تغییرات خلقی و تحریک پذیری
 7. ضربان قلب سریع
 8. اسپاسم یا گرفتگی عضلات
1. علت هوس شوری ؛ کم آبی بدن
1. علت هوس شوری ؛ کم آبی بدن

علت هوس شوری ؛ عدم تعادل الکترولیت

مایعات بدن شما حامل مواد معدنی حیاتی هستند. این مواد معدنی به عملکرد صحیح بدن شما کمک می‌کنند. سدیم که در نمک خوراکی رایج یافت می‌شود، یکی از این مواد معدنی است. اگر این مواد معدنی، که الکترولیت‌ها نیز نامیده می‌شوند، متعادل نباشند، ممکن است علائمی از جمله:

 1. سردرد
 2. حالت تهوع یا استفراغ
 3. خستگی یا از دست دادن انرژی
 4. تحریک پذیری و تغییرات خلقی
 5. گیجی
 6. سردرد
 7. تشنج

3. علت هوس شوری ؛ بیماری آدیسون

غدد فوق کلیوی شما مسئول تولید هورمون‌هایی هستند که برای بقای شما حیاتی هستند. بیماری آدیسون یک بیماری نادر است که می‌تواند میزان هورمون‌های تولید شده توسط غدد فوق کلیوی را کاهش دهد. افراد مبتلا به این بیماری علاوه بر علائم دیگر، هوس نمک را نیز تجربه می‌کنند:

 1. خستگی شدید یا کمبود انرژی
 2. پوست رنگ پریده و لطیف
 3. فشار خون پایین
 4. از دست دادن اشتها
 5. کاهش وزن غیر قابل توضیح
 6. اسهال طولانی مدت یا مداوم
 7. لکه‌های تیره پوست به خصوص روی صورت
 8. زخم‌های دهان در داخل گونه‌ها
3. علت هوس شوری ؛ بیماری آدیسون
3. علت هوس شوری ؛ بیماری آدیسون

4. علت هوس شوری ؛ استرس

غدد فوق کلیوی مسئول ترشح کورتیزول هستند. این هورمون به تنظیم فشار خون و پاسخ بدن شما به استرس کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که سطح سدیم بالاتری دارند، سطوح پایین تری کورتیزول را در دوره‌های استرس زا ترشح می‌کنند. ولع مصرف نمک می‌تواند یکی از راه‌هایی باشد که بدن شما برای مقابله با استرس غیرمعمول تلاش می‌کند.

5. علت هوس شوری ؛ سندرم بارتر

افراد مبتلا به سندرم بارتر نمی‌توانند سدیم را دوباره جذب کنند. هر سدیمی که می‌خورند از طریق ادرار از بین می‌رود. این بدان معناست که آنها بطور مزمن سدیم کمی دارند. این گروه از اختلالات کلیوی در بدو تولد وجود دارد، بنابراین علائم زودرس ظاهر می‌شوند. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 1. افزایش وزن کم
 2. فشار خون پایین
 3. ضعف یا گرفتگی عضلات
 4. احساس نیاز به دفع مکرر ادرار
 5. یبوست
 6. سنگ کلیه

6. علت هوس شوری ؛ بارداری

مادران باردار اغلب استفراغ و اسهال را به عنوان نشانه اولیه بارداری تجربه می‌کنند. هر دو شرایط می‌توانند به راحتی منجر به کم آبی بدن شوند. وقتی کم آب هستید، بدنتان به نمک میل می‌کند تا به شما در رفع عدم تعادل کمک کند.

6. علت هوس شوری ؛ بارداری
6. علت هوس شوری ؛ بارداری

7. علت هوس شوری ؛ سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

چند روز قبل از شروع پریود، ممکن است طیف وسیعی از علائم را تجربه کنید. اینها شامل نوسانات خلقی، از دست دادن خواب، و حتی هوس غذایی است. برای برخی از زنان، این هوس‌ها می‌تواند شدید باشد. ممکن است هوس خوردن غذاهای شور یا شیرین داشته باشید. همه زنان علائم PMS را تجربه نمی‌کنند.

به دنبال کمک

اگر میل غیرعادی به نمک دارید، مراقب علائم و نشانه‌های دیگر باشید. این علائم اضافی می‌تواند نشان دهد که شما با چیزی بیش از علاقه به ذرت بو داده و چیپس سیب زمینی سروکار دارید. در عوض، ممکن است نشانه‌هایی از یک بیماری دیگر، احتمالاً جدی را نشان دهید.

اگر هوس نمک دارید و علائم کم آبی را نشان می‌دهید، به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی باشید. اگر کم آبی شدید باشد و بلافاصله درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض جدی شود. اینها شامل تشنج و احتمالاً مرگ است.

تشخیص علت هوس شوری

رسیدن به تشخیص به درک سایر علائمی که تجربه می‌کنید متکی است. برای آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک خود، یک مجله علائم تهیه کنید. هر چیزی را که تجربه می‌کنید و خارج از حد معمول برای شما و بدنتان است را ضبط کنید. هیچ علامتی خیلی کوچک نیست.

 1. وقتی با پزشک خود صحبت می‌کنید، این مجله را ارائه دهید. داشتن این سابقه ممکن است به هدایت پزشک شما به سمت تشخیص خاص کمک کند. همچنین می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا انواع آزمایش‌هایی را که می‌خواهند برای رسیدن به تشخیص سفارش دهند، محدود کنند.
 2. ممکن است پزشک آزمایش‌های خونی را برای اندازه‌گیری سطح الکترولیت شما تجویز کند. اگر آزمایش خون هیچ گونه ناهنجاری را نشان ندهد، آزمایشات خون اضافی ممکن است به رد یا شناسایی سایر علل احتمالی کمک کند. به عنوان مثال، آزمایش خون می‌تواند آنتی بادی‌هایی را در خون شما جستجو کند که نشان دهنده ابتلا به بیماری آدیسون است.
تشخیص علت هوس شوری
تشخیص علت هوس شوری

چشم انداز  علت هوس شوری

هوس کردن چیپس یا ذرت بو داده هر از گاهی غیرعادی نیست، اما اگر مدام به دنبال نمک هستید، ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر را تجربه کنید. یک قرار ملاقات بگذارید تا علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید. در حالی که ولع نمک ممکن است چیز جدی نباشد، می تواند اولین علامت مشکلی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

نکاتی برای کاهش مصرف نمک و دوری از علت هوس شوری

 1. نمک همه جا و در همه چیز هست. در واقع، تخمین زده می شود که 77 درصد منبع مورد اعتماد نمک مصرفی شما در هر روز از غذاهای فرآوری شده و غذاهای رستورانی تامین می شود.
 2. غذاهای راحت مانند نان، سس، غلات و سبزیجات کنسرو شده حاوی سدیم غیر ضروری هستند. یک وعده غذایی فست فود می تواند بیش از یک روز سدیم داشته باشد. بدون برداشتن نمکدان، احتمالاً به میزان قابل توجهی بیش از آنچه تصور می کنید نمک دریافت می کنید.
اگر به دنبال کاهش مصرف نمک بدون از دست دادن طعم هستید، این چهار ماده را امتحان کنید:

1. فلفل سیاه

نمکدان خود را با فلفل کوب عوض کنید. فلفل سیاه تازه آسیاب شده تندتر و خوش طعم تر از فلفل از قبل آسیاب شده است. این می تواند کمبود طعمی را که بدون نمک تجربه می کنید جبران کند.

2. سیر

سیر بو داده یا تازه طعم زیادی به غذاها از طرف سبزیجات گرفته تا سس های سالاد می دهد. اگر نگران تنفس سیر هستید، پختن سیر باعث می‌شود که طعم آن کمتر شود.

2. سیر
2. سیر

3. سرکه

بهترین دوست آشپز کم سدیم، مجموعه وسیعی از سرکه‌ها است، از جمله:

 1. سرکه قرمز
 2. سرکه برنج
 3. سرکه سیب
 4. سرکه بازامیک
 5. سرکه‌های طعم دار
سرکه می‌تواند مشخصات طعمی سدیم را تقلید کند در حالی که حتی یک میلی گرم نمک به غذاهای شما نمی‌دهد.

4. مرکبات
مانند سرکه، طعم ترش لیمو، لیموترش و پرتقال می تواند زبان شما را فریب دهد که فکر کند غذاهای شور می خورید در حالی که شما اینطور نیستید. اسپری مرکبات روی مرغ یا ماهی خوشمزه و بدون نمک است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا