سلامت و بهداشت

از عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب بدانید!

آب حیات می‌بخشد و برای سلامتی بهتر ضروری است. اما آیا از عوارض نوشیدن آب زیاد آگاه هستید؟ هیدراتاسیون بیش از حد باعث مسمومیت با آب می‌شود و ممکن است منجر به هیپوناترمی و اختلال در عملکرد طبیعی مغز شود. برای آشنایی با علائم مسمومیت با آب و نحوه معکوس کردن آن، ادامه مطلب را بخوانید. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب چیست؟

  1. مسمومیت با آب چیست؟
  2. 10 عارضه جانبی نوشیدن بیش از حد آب
  3. نشانه‌هایی که نشان می‌دهد بیش از حد آب می‌نوشید
  4. چه مقدار آب در روز باید بنوشید؟
  5. نحوه درمان آب زیاد یا مسمومیت با آب
  6. راه‌های جلوگیری از هیدراتاسیون بیش از حد یا مسمومیت با آب
  7. افراد مستعد هیدراتاسیون بیش از حد

مسمومیت با آب چیست؟ عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب

مسمومیت با آب، همچنین به عنوان آب بیش از حد یا مسمومیت با آب شناخته می‌‎شود، یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در اثر نوشیدن آب زیاد ایجاد می‌شود. این بیماری با عدم تعادل الکترولیت یا غلظت کم سدیم در خون (کمتر از mEq/L 135) مشخص می‌شود که به عنوان هیپوناترمی شناخته می‌شود.

علائم مسمومیت با آب عبارتند از گیجی، حالت تهوع، استفراغ، سردرد و گیجی. موارد شدید مسمومیت با آب نیز ممکن است منجر به کما یا مرگ شود. در زیر 10 عارضه جانبی نوشیدن آب زیاد ذکر شده است.

مسمومیت با آب چیست؟ عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب
مسمومیت با آب چیست؟ عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب

10 عارضه جانبی نوشیدن بیش از حد آب؛ عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب

در زیر به این موارد اشاره می‌کنیم:

1. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ باعث هیپوناترمی می‌شود

هیپوناترمی کاهش سطح سدیم کمتر از mEq/L 135 سرم خون است. به دلیل هیدراتاسیون سریع اتفاق می‌افتد. سدیم یک نمک مهم است که به سیگنال دهی سلولی و عملکردهای مختلف دیگر در بدن کمک می‌کند. بنابراین، وقتی سطح سدیم سرم شما کاهش می‌یابد، احساس تهوع، بی نظمی، خستگی یا سردرد می‌کنید. در موارد شدید، ممکن است منجر به مرگ نیز شود.

2. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ باعث متورم شدن سلول‌ها می‌شود

هنگامی که سطح سدیم در بدن شما کاهش می‌یابد، آب از طریق غشای سلولی نیمه تراوا از طریق فرآیند اسمز وارد سلول می‌شود. این منجر به تورم سلول‌ها می‌شود. تورم سلول های بدن (از جمله مغز) باعث آسیب جدی به بافت‌های عضلانی، اندام‌ها و مغز می‌شود.

3. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ ممکن است باعث اسهال شود

آب بیش از حد ممکن است منجر به اسهال شدید و تعریق طولانی مدت شود. این به دلیل هیپوکالمی یا کاهش یون‌های پتاسیم ایجاد می‌شود. تعادل بین یون‌های پتاسیم درون سلولی و خارج سلولی با نوشیدن آب زیاد مختل می‌شود. در واقع، تنها یک درصد تغییر در توزیع یون پتاسیم می‌تواند منجر به تغییر 50 درصدی در غلظت یون پتاسیم پلاسما شود.

3. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ ممکن است باعث اسهال شود
3. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ ممکن است باعث اسهال شود

4. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ بر مغز تأثیر می‌گذارد

هیپوناترمی یا سدیم کم در خون می‌تواند باعث تورم مغز شود. این به نوبه خود منجر به ناتوانی گفتاری، بی نظمی، بی ثباتی راه رفتن، روان پریشی و حتی مرگ می‌شود.

5. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ تپش بیش از حد قلب

هیدراتاسیون بیش از حد ممکن است منجر به نارسایی قلبی در افرادی شود که تحت دیالیز قرار می‌گیرند. قلب وظیفه حیاتی پمپاژ خون را در کل بدن شما انجام می‌دهد. وقتی بیش از حد آب مصرف می‌کنید، حجم خون داخل بدن شما افزایش می‌یابد. افزایش حجم خون فشار غیرضروری بر رگ‌های خونی و قلب وارد می‌کند. همچنین ممکن است گاهی منجر به تشنج شود.

6. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ بیماری‌های کلیوی

هیدراتاسیون بیش از حد ممکن است باعث آسیب حاد کلیه (AKI) شود. مصرف زیاد آب همچنین سطوح پلاسمایی آرژنین وازوپرسین را کاهش می‌دهد که به حفظ عملکرد کلیه کمک می‌کند. مصرف بیش از حد آب می‌تواند به کلیه‌های شما برای عملکرد مداوم فشار وارد کند. کلیه‌های شما می‌توانند حدود یک لیتر مایع را در ساعت از بدن فیلتر کنند. فراتر از آن، آنها برای حفظ هموستاز باید سخت کار کنند.

6. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ بیماری‌های کلیوی
6. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ بیماری‌های کلیوی

7. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ ممکن است باعث مشکلات کبدی شود

توجه به این نکته ضروری است که این مشکل صرفاً به دلیل نوشیدن آب زیاد ایجاد نمی‌شود. بلکه با نوشیدن بیش از حد آب با آهن در آن اتفاق می‌افتد. اضافه بار آهن دقیقاً مضر نیست، اما در موارد نادر، ممکن است باعث مشکلات مرتبط با کبد شود. افراد مبتلا به سیروز کبدی مستعد ابتلا به هیپوناترمی هستند.

8. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ تکرر ادرار

تکرر ادرار، مثلاً هر 15 دقیقه یک بار، می تواند واقعاً خسته کننده باشد، چه در خانه باشید، چه در محل کار یا مدرسه. وقتی بیش از حد آب می‌نوشید، کلیه‌های شما دائماً کار می‌کنند. در نتیجه، باید بارها و بارها به دستشویی بروید.

9. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ خطر مصرف بیش از حد کلر را به همراه دارد

از کلر برای ضد عفونی آب آشامیدنی استفاده می‌شود. اما، نوشیدن بیش از حد آب می‌تواند شما را در معرض خطر مصرف بیش از حد کلر قرار دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، شما در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه و کولورکتال هستید.

10. عوارض مرگبار نوشیدن زیاد آب؛ خطر بالقوه کما

آسیب مغزی و اندام احشایی که بدن شما در نتیجه مسمومیت با آب متحمل می‌شود، می‌تواند منجر به کما و در برخی موارد مرگ شود. بنابراین، در مدت زمان کوتاهی بیش از حد آب ننوشید.

آیا نمی دانید چگونه تشخیص دهید که بیش از حد آب می نوشید؟ در اینجا لیستی از علائمی است که می‌توانید به آنها توجه کنید.

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد بیش از حد آب می‌نوشید

1. شما همیشه یک بطری آب همراه خود دارید

آیا همیشه هر جا که می‌روید یک بطری آب با خود حمل می‌کنید و به محض تمام شدن آب بطری آن را دوباره پر می‌کنید؟ ممکن است فکر کنید که نوشیدن مداوم آب به شما کمک می‌کند، اما در واقع اینطور نیست. الکترولیت‌های بدن شما را تخلیه می‌کند و منجر به عوارض بیشتر می‌شود.

1. شما همیشه یک بطری آب همراه خود دارید
1. شما همیشه یک بطری آب همراه خود دارید

2. شما تشنه نیستید، اما هنوز آب می‌نوشید

در جایی خواندید که باید روزانه 3-4 لیتر آب بنوشید و شروع کردید به زور خود را به نوشیدن این مقدار. اما آیا می‌دانستید که غذای شما حاوی آب نیز هست؟ وقتی خود را مجبور به نوشیدن 3-4 لیتر آب در روز می‌کنید، در واقع بسیار بیشتر از نیاز بدن خود می‌نوشید. این ممکن است منجر به هیدراتاسیون بیش از حد شود.

3. فکر می‌کنید ادرار شفاف نشانه سلامتی است

آیا تا زمانی که رنگ ادرارتان روشن شود به نوشیدن آب ادامه می‌دهید؟ خوب، نشانه بدن سالم ادرار زرد کم رنگ است. ادرار شفاف نشانه این است که شما بیش از حد آب نوشیده‌اید و عدم تعادل الکترولیت در بدن شما وجود دارد.

4. شما مکرر در روز و شب ادرار می‌کنید

آیا می‌بینید که هر 30 دقیقه یا بیشتر به سمت دستشویی می‌دوید؟ آیا اغلب شب‌ها برای استفاده از دستشویی از خواب بیدار می‌شوید؟ ممکن است به این دلیل باشد که شما بیش از حد هیدراته شده‌اید.

5. سردرد را تجربه می‌کنید

هیدراتاسیون بیش از حد و کم آبی می‌تواند باعث سردرد شود. وقتی بیش از حد آب می‌نوشید، سلول‌های شما متورم می‌شوند و رشد می‌کنند. سلول‌های مغز شما نیز به همین ترتیب تحت تأثیر قرار می‌گیرند و مغز شروع به فشار دادن به جمجمه می‌کند. در نتیجه سردرد دائمی را تجربه می‌کنید.

5. سردرد را تجربه می‌کنید
5. سردرد را تجربه می‌کنید

آب مایه حیات است اما تعادل شرط حیات

همه ما در مورد اهمیت آب در سلامت کلی خود و اهمیت آن برای هیدراته ماندن می‌دانیم. با این حال، مصرف بیش از حد آن می‌تواند اثرات نامطلوبی نیز داشته باشد. همانطور که در بالا می‌بینیم، مصرف بیش از حد آب ممکن است منجر به هیپوناترمی شود و می‌تواند فشار بی موردی را بر کبد و کلیه‌ها وارد کند. این می‌تواند منجر به متورم شدن سلول‌ها و همچنین اختلال در عملکرد طبیعی مغز شود. خستگی، تورم دست ها و پاها یا ضعف عضلانی همگی ممکن است به مصرف بیش از حد آب اشاره کنند. پیگیری مقدار آبی که می‌نوشید به شما کمک می‌کند بدون نگرانی در مورد خطرات احتمالی مصرف بیش از حد از فواید آن بهره‌مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا