سلامت و بهداشت

بهترین ورزش برای تقویت مغز | بسته ورزش مغز به صورت رایگان!

همانطور که بدن ما در طول زندگی به مراقبت و ورزش نیاز دارد، مغز ما نیز به ویژه با افزایش سن به ورزش نیاز دارد. وزنه برداری ماهیچه‌های ما را تقویت می‌کند، در حالی که تقویت “عضلات” ذهنی ما حافظه، توجه، سرعت مغز، مهارت‌های افراد، هوش و جهت یابی ما را بهبود می‌بخشد. پس بهترین ورزش برای تقویت مغز چیست؟

 1. کلید اصلی، تنوع است. به طور مشابه، هنگامی که بدن خود را ورزش می‌دهیم، اگر انجام کاری بسیار آسان شود، زمان آن است که برای ایجاد قدرت مغز، تغییری ایجاد کنیم. هر چه چیزی بیشتر طبیعت دوم باشد، مغز ما کمتر برای انجام آن کار می‌کند.
 2. برای مثال، اگر می‌توانید جدول کلمات متقاطع را در زمان بی‌سابقه انجام دهید، زمان آن رسیده است که سطح دشواری را افزایش دهید تا خودتان را به چالش بکشید و بهترین کار را برای مغزتان انجام دهید.
 3. افراد در هر سنی می‌توانند از گنجاندن چند تمرین مغزی در زندگی خود بهره‌مند شوند تا از نظر ذهنی برای مدت طولانی تیز بمانند. تنها چیزی که طول می‌کشد چند دقیقه در روز است. مطالعات نشان داده‌اند که به جای صرف چند ساعت در هفته، مفیدترین کار این است که هر روز کمی روی این تمرینات کار کنید.
بهترین ورزش برای تقویت مغز
بهترین ورزش برای تقویت مغز

 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ بازی کنید

انجام جدول کلمات متقاطع، بازی‌های سودوکو، پازل‌های اره منبت کاری اره مویی و سایر بازی‌هایی که بر منطق، ریاضی، کلمات و مهارت‌های بصری فضایی تکیه دارند، راه‌های بسیار خوبی برای افزایش قدرت مغز هستند.

این نوع بازی‌ها به توانایی‌های شناختی متعددی نیاز دارند که مغز شما را به چالش می‌کشد و سرعت پردازش و حافظه را بهبود می‌بخشد. اکنون می‌دانید که برای بزرگسالان اشکالی ندارد، حتی سالم است که هر روز چند دقیقه برای بازی کردن اختصاص دهند.

 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ کتاب‌های متنوع بخوانید

کتاب‌ها پر از شخصیت‌های جالب، اطلاعات و حقایق بی نهایت هستند. با خواندن موضوعات مختلف، از داستان‌های تاریخی گرفته تا کلاسیک‌های معاصر و عاشقانه، مغز خود را به چالش بکشید.

مغز شما تمرینی را انجام می‌دهد که دوره‌های زمانی، فرهنگ‌ها و افراد مختلف را تصور می‌کند، در حالی که چیزهای جدید یاد می‌گیرد و واژگان را می‌سازد. به علاوه، داستان‌های جالبی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران ایجاد خواهید کرد.

 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ از تمام حواس خود استفاده کنید

سعی کنید فعالیت‌هایی را که به طور همزمان هر پنج حواس شما را درگیر می‌کنند، از شرکت در کلاس آشپزی گرفته تا بازدید از بازار کشاورز یا جشنواره غذا و امتحان کردن یک رستوران جدید، ترکیب کنید. استفاده از تمام حواس به تقویت مغز شما با تمرکز روی بوییدن، لمس کردن، چشیدن، دیدن و شنیدن به طور همزمان کمک می‌کند.

 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ از تمام حواس خود استفاده کنید
 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ از تمام حواس خود استفاده کنید

 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ مدیتیشن روزانه

مدیتیشن برای آرام کردن بدن، کند کردن تنفس و کاهش استرس و اضطراب شناخته شده است. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که مدیتیشن روزانه نیز می‌تواند حافظه و قدرت پردازش شما را بهبود بخشد. با ایجاد یک حالت روانی آرام، مغز خود را به روش های جدید و جالبی درگیر می‌کنید.

 تنها چیزی که لازم است این است که هر روز پنج دقیقه تلاش کنید تا در یک مکان آرام مدیتیشن کنید.

 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ مهارت جدیدی بیاموزید

صرف نظر از سن شما، مغز شما قادر به یادگیری مهارت‌های جدید در هر مرحله از زندگی شما است. این یک راه عالی برای تقویت ارتباطات مغزی است زیرا زمانی که یک مهارت جدید را یاد می‌گیرید، چندین بخش از مغز خود را کار می‌کنید. به عنوان مثال، حافظه شما وارد عمل می‌شود، مغز شما حرکات جدیدی را یاد می‌گیرد و چیزها را به گونه‌ای متفاوت مرتبط می‌کنید.

یادگیری نواختن یک ساز، ساخت کشتی در یک بطری، یادگیری حرکات رقص جدید یا یک زبان جدید، همگی مغز شما را به روش‌های جدیدی به چالش می‌کشند و می‌توانند چیزی سرگرم‌کننده و جالب را به زندگی شما اضافه کنند.

سپس، هنگامی که مهارت جدید را یاد گرفتید، آن را به دیگری آموزش دهید. این یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش یادگیری و قدرت مغز شما است.

 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ مهارت جدیدی بیاموزید
 بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ مهارت جدیدی بیاموزید

بهترین ورزش برای تقویت مغز؛ مغز خود را آموزش دهید

آموزش مغز در سال‌های اخیر به یک تمرین رایج تبدیل شده است. از دوره‌های رسمی، برنامه‌های آنلاین و کتاب‌ها، مردم به مزایای آموزش مغز خود برای افزایش زمان پاسخ و توجه پی می‌برند.

یک نمونه برنامه BrainHQ نام دارد. این یک برنامه تمرین مغز است که ده ها تمرین مغزی را ارائه می‌دهد که برای بهبود حافظه، توجه، سرعت مغز، هوش، ناوبری و ارتباطات طراحی شده‌اند. BrainHQ با اندازه‌گیری مداوم عملکرد شما برای ارائه تمرین‌هایی که برای شما طراحی شده‌اند، کار می‌کند. این تمرینات کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و می توان آن را در خانه با استفاده از کامپیوتر یا تلفن انجام داد.

ضرب المثل قدیمی درست است: “تو از آن استفاده نمی کنی، آن را از دست می دهی.” هر تمرینی را که انتخاب کنید، تمرکز بر سلامت مغز ثابت شده است که تمرکز، تمرکز، حافظه و چابکی ذهنی شما را بدون توجه به سن شما بهبود می بخشد. هی، حتی ممکن است در طول راه چیزهای جدید و غنی بیاموزید.

3. دایره لغات خود را بسازید

یک دایره لغات غنی راهی دارد که شما را باهوش می‌کند. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید یک درس واژگان سریع را به یک بازی مغزی تحریک‌کننده نیز تبدیل کنید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مناطق مغز درگیر وظایف واژگانی هستند، به ویژه در مناطقی که برای پردازش دیداری و شنیداری مهم هستند. برای آزمایش این نظریه، این فعالیت تقویت‌کننده شناختی را امتحان کنید:

 1. هنگام مطالعه یک دفترچه همراه خود داشته باشید.
 2. یک کلمه ناآشنا را یادداشت کنید، سپس تعریف را جستجو کنید.
 3. سعی کنید روز بعد پنج بار از آن کلمه استفاده کنید.
3. دایره لغات خود را بسازید
3. دایره لغات خود را بسازید

یادگیری حرکات رقص جدید

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری خاطرنشان می‌کند که یادگیری حرکات رقص جدید می‌تواند سرعت پردازش و حافظه مغز شما را افزایش دهد. به عبارت دیگر، یک حرکت در زمین رقص را پشت سر بگذارید و مغز شما از شما تشکر خواهد کرد.

می خواهید آن را آزمایش کنید؟ یکی از این فعالیت‌های رقص را امتحان کنید:

 1. در یک کلاس رقص سالسا، تپ، هیپ هاپ یا رقص قدیمی شرکت کنید.
 2. یک کلاس ورزش زومبا یا جاز را امتحان کنید.
 3. یک ویدیوی آنلاین با حرکات رقص سرگرم‌کننده که همیشه می‌خواستید یاد بگیرید تماشا کنید.
 4. شریک زندگی خود را بگیرید و رقص سالن رقص را یاد بگیرید.
 5. دوستان خود را جمع کنید و به رقص خط بروید.
شما چه ورزش‌های دیگری می‌شناسید که به تقویت مغز کمک می‌کنند؟ برای ما کامنت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا