آرایش و زیبائی

علت ناگهانی ریزش مو | علت ریزش مو در جوانان + راه حل 100% تضمینی

هر تار موی سر شما بین 3 تا 5 سال عمر می‌کند. فولیکول‌های مو چرخه‌ای از رشد فعال، انتقال و استراحت دارند. ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که چرخه رشد موهای شما مختل شود. ریزش مو بیشتر به دلیل ژنتیک شما ایجاد می‌شود و با افزایش سن در مردان و زنان شایع تر خواهد شد. دومین علت شایع، تلوژن افلوویوم است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد بیشتری از موهای شما وارد چرخه استراحت می‌شود و در طی آن می‌ریزد. پس علت ناگهانی ریزش مو چیست؟

تلوژن افلوویوم می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 1. فشار
 2. بارداری
 3. عوارض جانبی دارو
 4. سایر شرایط بهداشتی زمینه ای

اگر ریزش مو را تجربه می‌کنید که منجر به لکه‌های طاسی، لکه دار شدن یا بیرون آمدن توده‌های بزرگ مو می‌شود، باید برای تشخیص به پزشک مراقبت‌های بهداشتی اولیه یا یک متخصص پوست مراجعه کنید.

چه ریزش موی شما نتیجه یک بیماری مزمن یا کوتاه مدت باشد، می‌توانید برای محافظت از موهای خود اقدام کنید. به خواندن نکاتی در مورد حفظ سلامت و استحکام موهای خود ادامه دهید.

چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم و سلامت مو را بهبود ببخشیم

برای بهبود سلامت کلی موهای خود و احتمالاً جلوگیری از ریزش مو، می‌توانید چند نکته بهداشتی مو را دنبال کنید.

چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم و سلامت مو را بهبود ببخشیم
چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم و سلامت مو را بهبود ببخشیم

1. از مدل موهایی که موها را می کشد خودداری کنید

مو انعطاف پذیر است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که موهای شما فقط قبل از آسیب دائمی می‌توانند آنقدر کشیده شوند. مدل‌های مویی مانند کرون‌ها، قیطان‌های تنگ و دم اسبی می‌توانند موهای شما را از پوست سرتان جدا کرده و به مرور  زمان پیوند بین مو و پوست سرتان را شل کنند.

2. از ابزارهای حالت دهنده مو با حرارت بالا اجتناب کنید

استفاده از گرما برای حالت دادن به موهایتان، فولیکول مو را کم آب و آسیب پذیر می‌کند. سشوارها، اتو موها و اتوهای فر کننده همگی می‌توانند به مرور زمان با ایجاد رطوبت در ساقه‌های مو به موهای شما آسیب بزنند.

3. موهای خود را شیمیایی یا سفید نکنید

درمان شیمیایی مو با روش‌هایی مانند سفید کردن مو با تقسیم مولکول‌های پروتئینی به نام منبع مورد اعتماد کراتین به مو آسیب می‌رساند. اگر نگران ریزش مو هستید، استفاده از رنگ‌ها، هایلایت‌ها، درمان‌های پراکسید و پراکس را محدود کنید.

3. موهای خود را شیمیایی یا سفید نکنید
3. موهای خود را شیمیایی یا سفید نکنید

4. از شامپویی استفاده کنید که ملایم و مناسب موهای شما باشد

هدف از شامپو پاکسازی موهای شما از آلودگی و چربی اضافی است. شستشوی بیش از حد با شامپو می‌تواند به طور بالقوه به موهای شما آسیب برساند. سولفات‌ها و برخی مواد دیگر با موخوره، خشکی پوست سر و موهای شکننده مرتبط هستند.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ترکیبات خاصی در شامپو باعث ریزش مو می‌شود وجود ندارد، اما ممکن است به سلامت مو کمتر از حد ایده آل کمک کند. اگر متوجه شدید موهایتان بیش از حد خشک یا وز شده است، شامپویی را امتحان کنید که تا حد امکان کاملا طبیعی باشد.

5. از یک برس نرم ساخته شده از الیاف طبیعی استفاده کنید

استفاده از یک برس نرم با الیاف طبیعی به طور بالقوه می‌تواند سطح چربی سالم را روی موهای شما افزایش دهد. پروتئین‌های کراتین موجود در موهای شما مانند زونا روی سقف انباشته شده‌اند، بنابراین برس زدن آن‌ها به آرامی در یک جهت، از بالا شروع شده و تا انتها ادامه می‌یابد، می‌تواند به صاف و حالت دادن به کوتیکول مو کمک کند.

برس زدن روزانه موها همچنین می‌تواند به شما کمک کند که توده‌های مو را در مجرای حمام خود مشاهده نکنید.

6. نور درمانی با سطح پایین را امتحان کنید

نور درمانی سطح پایین باعث رشد و ترمیم سلول‌ها می‌شود. این یک درمان بالقوه موثر منبع مطمئن برای طاسی با الگوی مردانه و زنانه است که شایع‌ترین علل ریزش مو در بین آن هاست.

این شرایط ژنتیکی باعث ایجاد الگوی خاصی از ریزش مو می شود. برای مردان، از یک خط رویش مو یا نقطه طاس در تاج شروع می‌شود. برای زنان، با نازک شدن کلی مشخص می شود که اغلب باعث ایجاد قسمت وسیع تری می‌شود.

چگونه از ریزش مو در زنان جلوگیری کنیم

ریزش مو در زنان معمولاً به دلایل زیر ایجاد می‌شود:

 1. ریزش مو با الگوی ژنتیکی زنانه (آلوپسی آندروژنتیک)
 2. بیماری تیرویید
 3. سالخورده
 4. سایر شرایط هورمونی
چگونه از ریزش مو در زنان جلوگیری کنیم
چگونه از ریزش مو در زنان جلوگیری کنیم

حدود نیمی از زنان قبل از 79 سالگی درجاتی از ریزش مو با الگوی زنانه را تجربه می‌کنند. اگر موهای خود را از دست می‌دهید، پزشک ممکن است برخی از درمان‌های زیر را برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو توصیه کند.

 1. روگین (مینوکسیدیل)
 2. آلداکتون (اسپیرونولاکتون) یا سایر داروهای ضد آندروژن
 3. داروهای ضد بارداری خوراکی

مکمل‌های آهن، به خصوص اگر ریزش موی شما به کم خونی یا سیکل‌های قاعدگی شدید مرتبط باشد
زنانی که به یائسگی رسیده‌اند ممکن است درمان جایگزینی هورمونی (HRT) را به عنوان راهی برای درمان ریزش مو و سایر علائم خود در نظر بگیرند.

چگونه از ریزش مو در مردان جلوگیری کنیم

ریزش مو در مردان بیشتر از زنان است. با توجه به انجمن ریزش مو آمریکا، حدود 85 درصد از مردان تا زمانی که به 50 سالگی می‌رسند، موهای نازک دارند. ریزش مو در مردان به طور معمول ناشی از ریزش مو با الگوی ژنتیکی مردانه است. اگر نگران ریزش مو هستید، پزشک ممکن است یک یا چند درمان زیر را توصیه کند:

 1. روگین (مینوکسیدیل)
 2. پروپشیا یا پروسکار (فیناستراید)
 3. پیوند واحد فولیکولی (FUT)، پیوند مو با بافت زیرین
 4. استخراج واحد فولیکولی (FUE)، پیوند مو تنها با فولیکول‌ها، بدون بافت پیوندی
چگونه از ریزش مو در مردان جلوگیری کنیم
چگونه از ریزش مو در مردان جلوگیری کنیم

درمان‌های خانگی برای ریزش مو

اگر نگران ریزش مو هستید، ممکن است بخواهید یک درمان خانگی را امتحان کنید تا ببینید آیا می‌توانید از ریزش موهای خود جلوگیری کنید. مهم است که تشخیص داده شود و علت اصلی ریزش مو را پیدا کنید تا بتوانید به طور مناسب آن را درمان کنید.

مکمل

بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی برای رشد و رشد مناسب مو مورد نیاز است. برخی از کمبودهای تغذیه‌ای به طور بالقوه می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

مکمل ویتامین D ممکن است به کاهش علائم ریزش موی ژنتیکی یا تلوژن افلوویوم کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است منبع مورد اعتماد برای درک قطعی پیوند.

مصرف مکمل آهن ممکن است به کاهش علائم در افرادی که دچار کمبود آهن هستند کمک کند. افرادی که آهن پایینی دارند نیز ممکن است از مکمل ویتامین C در صورت عدم دریافت کافی بهره ببرند.

 1. منابع معتبر تحقیقاتی همچنین ارتباط بین ویتامین D کم و آلوپسی آره‌آتا، یک شکل تکه‌ای از ریزش مو ناشی از واکنش خود ایمنی را یافته‌اند. توصیه می‌شود افراد مبتلا به این بیماری در صورت کمبود ویتامین D مکمل دریافت کنند.
 2. برخی از مطالعات کوچک منبع معتبر دریافته اند که ویتامین A یا سلنیوم بیش از حد می تواند باعث ریزش مو شود، اما تحقیقات بیشتری لازم است. محققان به بررسی اینکه آیا مکمل آهن یا روی برای افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا فایده ای دارد یا خیر، ادامه می دهند.
 3. به یاد داشته باشید که مکمل ها را فقط از منابع قابل اعتماد خریداری کنید، زیرا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بررسی نشده‌اند.

روغن ضروری

اسانس‌ها عصاره‌های طبیعی تولید شده توسط گیاهان هستند. برخی از روغن‌های ضروری ممکن است خواصی داشته باشند که رشد مو را تحریک می‌کنند. در حال حاضر، شواهد تقریباً کاملاً حکایتی است و هیچ مطالعه‌ای شواهد کافی برای نشان دادن اینکه هر روغن ضروری می‌تواند برای درمان ریزش مو در انسان استفاده شود، پیدا نکرده است.

روغن ضروری
روغن ضروری

اکثر مطالعات تا به امروز دارای حجم نمونه بسیار کوچک بوده، کیفیت پایینی دارند یا بر روی حیوانات انجام شده است. به عنوان مثال، مطالعه‌ای در سال 2016 شواهدی را نشان داد که روغن اسطوخودوس ممکن است رشد مو را در موش‌ها تحریک کند.

با این حال، تحقیقات بسیار بیشتری باید انجام شود تا ببینیم آیا این نتایج به انسان نیز منتقل می‌شود و آیا می توان از روغن‌ها برای درمان بیماری‌های ریزش مو استفاده کرد.

روغن‌های ضروری که برخی افراد برای رشد مو استفاده می‌کنند عبارتند از:

 1. نعناع تند
 2. هیبیسکوس چینی
 3. جینسینگ
 4. جاتامانسی
 5. اسطوخودوس

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر ممکن است با افزایش گردش خون و تغییرات ژنی به تحریک رشد مو کمک کند، اما شواهد بسیار محدودی در این زمان وجود دارد. یک مطالعه بسیار کوچک در سال 2016 منبع معتبر شواهدی پیدا کرد که نشان می‌دهد ماساژ روزانه 4 دقیقه ای پوست سر باعث افزایش ضخامت مو در 9 مرد ژاپنی غیر طاسی می‌شود. اما در این مطالعه هیچ گروه کنترلی وجود نداشت.

ماساژ پوست سر
ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر به طور کلی احساس خوبی دارد، بنابراین حتی اگر در افزایش رشد مو موثر نباشد، ممکن است آن را آرامش بخش بدانید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی شما می‌تواند بر ریزش مو تاثیر بگذارد. خوردن یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند به مبارزه با علائم استرس اکسیداتیو کمک کند. عوامل محیطی که به فولیکول‌های مو آسیب می‌زند و به ریزش مو کمک می‌کند. بسیاری از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ مانند توت فرنگی، زغال اخته، لوبیا و حبوبات، اسفناج و کلم پیچ منابع عالی آنتی اکسیدان هستند.

شکر، چربی های فرآوری شده، مواد نگهدارنده و الکل همگی می توانند به استرس اکسیداتیو کمک کنند. اگر به دنبال جلوگیری از ریزش موهای خود هستید، این را در نظر داشته باشید.

سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار می‌تواند به سلول‌های موی شما آسیب برساند و فولیکول‌های مو را شکننده و به راحتی آسیب ببیند. مطالعات منبع معتبر سیگار کشیدن را با افزایش میزان سفیدی زودرس و ریزش مو مرتبط دانسته‌اند. ترک سیگار می تواند دشوار باشد، اما یک پزشک می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه ترک سیگار را که برای شما مناسب است ارائه دهید.

سیگار کشیدن را ترک کنید
سیگار کشیدن را ترک کنید

چگونه از ریزش بعد از بارداری جلوگیری کنیم

بسیاری از زنان با تطبیق بدن با زندگی پس از بارداری دچار کم آبی، خستگی، استرس و کاهش سطح استروژن می شوند. این عوامل می توانند منجر به افزایش ریزش مو شوند. برخی از این ریزش مو اغلب به استرس و خستگی ناشی از بچه دار شدن مربوط می شود. این وضعیت موقتی است و باید ظرف یک سال پس از پایان بارداری برطرف شود.

در صورت شیردهی، رژیم غذایی سالم و اجتناب از مدل موی سفت که موها را از پوست سر می کشد، می توانید سعی کنید ریزش مو را بعد از بارداری با ادامه مصرف ویتامین های دوران بارداری خود به حداقل برسانید. متخصصان پوست استفاده از شامپوها و نرم‌کننده‌های سبک را توصیه می‌کنند و برای اینکه ریزش مو کمتر به نظر برسد، به یک آرایشگر مراجعه کنید تا زمانی که ریزش موهایتان کند شود.

چگونه از ریزش در طول شیمی درمانی جلوگیری کنیم؟

شیمی درمانی با حمله به سلول‌های سرطانی در بدن شما کار می‌کند. به عنوان یک عارضه جانبی، شیمی درمانی سلول‌هایی را که باعث رشد موهای شما می‌شوند، از بین می‌برد. معمولاً 2 تا 4 هفته پس از درمان موها شروع به ریزش می‌کنند.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند با تراشیدن موهای خود قبل از شروع درمان، برای این عارضه جانبی آماده شوند. بسیاری از مردم با این انتخاب راحت تر هستند. اما همه افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند در نتیجه تمام موهای خود از دست نمی‌روند. گاهی اوقات موها به سادگی نازک می‌شوند یا عقب می‌نشینند.

چگونه از ریزش در طول شیمی درمانی جلوگیری کنیم؟
چگونه از ریزش در طول شیمی درمانی جلوگیری کنیم؟

همچنین ممکن است از پزشک خود در مورد درمان‌های خنک کننده پوست سر بپرسید. این درمان‌ها که شامل کلاه خنک‌کننده پوست سر می‌شود، جریان خون را در طول درمان‌ها به پوست سر شما کاهش می‌دهد. در حالی که کاملا موثر نیست، خنک کردن پوست سر می‌تواند به شما کمک کند تا موهایتان را بیشتر نگه دارید. هزینه متوسط ​​حدود 1500 تا 3000 دلار منبع مورد اعتماد است. ممکن است بتوانید بیمه خود را برای پوشش خنک کننده پوست سر دریافت کنید، اما در حال حاضر این پوشش در ایالات متحده استاندارد نیست.

چه چیزی باعث ریزش مو می‌شود؟

ریزش مو می‌تواند ناشی از عوامل ژنتیکی، تغییرات در سطح هورمون ها و برخی شرایط پزشکی باشد. ریزش موی ژنتیکی تا حد زیادی شایع ترین علت است که تا 50 درصد منبع مورد اعتماد مردان و زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سایر دلایل ریزش مو عبارتند از:

 1. زایمان اخیر
 2. شیمی درمانی
 3. آلوپسی آره آتا
 4. آلوپسی کششی، ریزش مو در اثر کشیدن
 5. سندرم تخمدان پلی کیستیک
 6. عفونت پوست سر
 7. عوارض جانبی دارو
 8. پسوریازیس پوست سر
 9. آلوپسی زخمی
 10. سیفلیس
 11. بیماری تیرویید
 12. کمبود مواد مغذی

سوالات متداول در مورد جلوگیری از ریزش مو

در اینجا به سوالات رایج ریزش مو پاسخ داده شده است.

آیا می‌توانم ریزش را به طور طبیعی متوقف کنم؟

اگر ریزش موی شما به دلیل ژنتیک شما باشد، بعید است که بتوانید آن را معکوس کنید. درمان موهای نازک با ماینوکسیدیل ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کند. سایر علل ریزش مو ممکن است قابل درمان باشند. ریزش مو به دلیل آلوپسی آره آتا، زایمان اخیر یا درمان سرطان معمولاً در نهایت رشد می‌کند. اگر کمبود مواد مغذی علت اصلی آن باشد، بهبود رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌ها ممکن است ریزش مو را معکوس کند.

آیا می‌توانم ریزش را به طور طبیعی متوقف کنم؟
آیا می‌توانم ریزش را به طور طبیعی متوقف کنم؟

آیا واقعاً می‌توان از ریزش جلوگیری کرد؟

برخی از علل ریزش مو مانند کمبود مواد مغذی را می توان با عادات خوب سبک زندگی پیشگیری کرد. ایجاد برخی از شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید و سرطان ممکن است حداقل تا حدی خارج از کنترل شما باشد، اما درمان بیماری زمینه ای ممکن است به معکوس کردن ریزش مو کمک کند. ریزش موی ژنتیکی تا حد زیادی از کنترل شما خارج است، اما ماینوکسیدیل و لیزر درمانی سطح پایین ممکن است به شما کمک کند.

چگونه متوجه ریزش شوم؟

ریزش مو بسته به علت اصلی ممکن است ظاهر متفاوتی پیدا کند. هنگام برس زدن یا شستن موهایتان ممکن است متوجه ریزش یک قسمت پهن، پوست سر بیشتر یا موهای زائد شوید. همچنین ممکن است متوجه قسمت هایی از پوست سر خود شوید که موها در حال نازک شدن یا عقب نشینی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا