کسب و کار آنلاین

بازاریابی شبکه های اجتماعی | کسب درآمد در شبکه‌های اجتماعی

با توجه به اینکه بیش از 80 درصد از مصرف‌کنندگان گزارش می‌دهند که رسانه‌های اجتماعی به‌ویژه محتوای اینفلوئنسر به‌طور قابل‌توجهی بر تصمیم‌گیری‌های خرید تأثیر می‌گذارند، بازاریابان در سراسر صنایع در حال هدایت تکامل بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) از یک ابزار مستقل به یک منبع چندجانبه از هوش بازاریابی هستند. پس بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟ چگونه بر روند خرید تاثیر می‌گذارد؟

 1. در عرض 18 سال، از سال 2004 (زمانی که MySpace به اولین سایت رسانه اجتماعی تبدیل شد که به یک میلیون کاربر رسید) تا سال 2022، رشد چشمگیر کانال‌های دیجیتال تعاملی، رسانه‌های اجتماعی را به سطوحی رساند که حتی دسترسی تلویزیون و رادیو را به چالش می‌کشد.
 2. تا سه ماهه اول سال 2022، 4.6 میلیارد کاربر رسانه‌های اجتماعی در سراسر جهان وجود داشت. بیش از 58٪ از جمعیت جهان که تنها در یک سال بیش از 10٪ افزایش یافته است.
 3. با افزایش روند استفاده از رسانه‌های اجتماعی، بازاریابان در حال تکمیل استراتژی‌هایی هستند تا مزیت رقابتی قابل توجهی را به دست آورند که تعامل با این مخاطبان کلیدی می‌تواند حتی سریعتر و موثرتر از بازاریابی سنتی ارائه دهد.

اقلام کلیدی:

 1. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) از رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام برای بازاریابی محصولات و خدمات، تعامل با مشتریان فعلی و دستیابی به مشتریان جدید استفاده می‌کند.
  قدرت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی از ظرفیت بی نظیر رسانه‌های اجتماعی در سه حوزه اصلی بازاریابی ناشی می‌شود: ارتباط، تعامل و داده‌های مشتری.
 2. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی روشی را تغییر داده است که کسب‌وکارها می‌توانند بر رفتار مصرف‌کننده تأثیر بگذارند. از تبلیغ محتوایی که باعث تعامل می‌شود تا استخراج داده‌های شخصی که باعث می‌شود پیام‌رسانی با کاربران طنین‌انداز شود.
 3. از آنجایی که امروزه رسانه‌های اجتماعی بسیار فراگیر هستند، تکنیک‌های بازاریابی با استفاده از این پلتفرم‌ها برای کسب و کارها بسیار مهم است.
بازاریابی شبکه های اجتماعی
بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی (SMM) چیست؟

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) (همچنین به عنوان بازاریابی دیجیتال و بازاریابی الکترونیکی شناخته می‌شود) استفاده از رسانه‌های اجتماعی  پلتفرم‌هایی است که کاربران بر روی آن شبکه‌های اجتماعی می‌سازند و اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند. برای ایجاد برند یک شرکت، افزایش فروش و افزایش ترافیک وب‌سایت اهمیت ویژه‌ای دارد.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) علاوه بر ارائه راهی برای تعامل با مشتریان فعلی و رسیدن به مشتریان جدید، دارای تجزیه و تحلیل داده‌های هدفمند است که به بازاریابان امکان می‌دهد موفقیت تلاش‌های خود را ردیابی کنند و راه‌های بیشتری را برای تعامل شناسایی کنند.

چرا بازاریابی شبکه های اجتماعی اینقدر قدرتمند است؟

قدرت بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM) توسط ظرفیت بی نظیر رسانه‌های اجتماعی در سه حوزه اصلی بازاریابی هدایت می‌شود: ارتباط، تعامل و داده‌های مشتری.

اتصال

نه تنها رسانه‌های اجتماعی به کسب‌وکارها امکان می‌دهند تا با مشتریان به روش‌هایی ارتباط برقرار کنند که قبلا غیرممکن بود، بلکه طیف فوق‌العاده‌ای از راه‌ها برای ارتباط با مخاطبان هدف وجود دارد از پلتفرم‌های محتوا (مانند YouTube) و سایت‌های اجتماعی (مانند فیس‌بوک) تا خدمات میکروبلاگینگ (مانند توییتر).

تعامل

ماهیت پویای تعامل در رسانه‌های اجتماعی چه ارتباط مستقیم و چه «پسندیدن» منفعل به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا از فرصت‌های تبلیغاتی رایگان از توصیه‌های eWOM بین مشتریان موجود و بالقوه استفاده کنند. نه تنها اثر سرایت مثبت از eWOM یک محرک ارزشمند در تصمیم گیری مصرف کننده است، بلکه این واقعیت که این تعاملات در شبکه اجتماعی اتفاق می‌افتد آنها را قابل اندازه گیری می‌کند.

تعامل
تعامل

برای مثال، کسب‌وکارها می‌توانند «ارزش اجتماعی» خود را اندازه‌گیری کنند. اصطلاحی برای بازگشت سرمایه (ROI) از کمپین‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) آنها.

داده‌های مشتری

یک طرح بازاریابی رسانه اجتماعی (SMM) که به خوبی طراحی شده است، منبع ارزشمند دیگری را برای افزایش نتایج بازاریابی ارائه می‌دهد: داده‌های مشتری.

ابزارهای SMM به جای اینکه تحت تاثیر 3 ولت داده‌های بزرگ (حجم، تنوع و سرعت) قرار بگیرند، این ظرفیت را دارند که نه تنها داده‌های مشتری را استخراج کنند، بلکه این طلا را به تجزیه و تحلیل بازار عملی تبدیل کنند. یا حتی از داده‌ها برای جمع سپاری جدید استفاده کنند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی چگونه کار می‌کند

همانطور که پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام شروع به کار کردند، رسانه‌های اجتماعی نه تنها نحوه ارتباط ما با یکدیگر، بلکه روشی را که کسب‌وکارها می‌توانند بر رفتار مصرف‌کننده تأثیر بگذارند، تغییر دادند. از تبلیغ محتوایی که باعث تعامل تا استخراج جغرافیایی، جمعیتی و شخصی می‌شود. اطلاعاتی که باعث می شود پیام رسانی با کاربران طنین انداز شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی چگونه کار می‌کند
بازاریابی شبکه های اجتماعی چگونه کار می‌کند

برنامه اقدام SMM: هرچه استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM) شما هدفمندتر باشد، موثرتر خواهد بود. Hootsuite، ارائه‌دهنده نرم‌افزار پیشرو در فضای مدیریت رسانه‌های اجتماعی، برنامه عملیاتی زیر را برای ایجاد یک کمپین SMM که دارای چارچوب اجرایی و همچنین معیارهای عملکرد است، توصیه می‌کند:

 1. اهداف SMM را برای پاکسازی اهداف تجاری تراز کنید
 2. مشتری هدف خود را بیاموزید (سن، موقعیت مکانی، درآمد، عنوان شغل، صنعت، علایق)
 3. یک تحلیل رقابتی در مورد رقابت خود انجام دهید (موفقیت ها و شکست ها)
 4. SMM فعلی خود را بازرسی کنید (موفقیت ها و شکست ها)
 5. یک تقویم برای تحویل محتوای SMM ایجاد کنید
 6. بهترین محتوای کلاس را ایجاد کنید

ردیابی عملکرد و تنظیم استراتژی SMM در صورت نیاز

در زیر به این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

در مقایسه با بازاریابی سنتی، بازاریابی شبکه های اجتماعی چندین مزیت متمایز دارد، از جمله این واقعیت که SMM دارای دو نوع تعامل است که ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را فعال می‌کند: هم مشتری به مشتری و هم شرکت.

به عبارت دیگر، در حالی که بازاریابی سنتی ارزش مشتری را در درجه اول با گرفتن فعالیت خرید ردیابی می‌کند، SMM می‌تواند ارزش مشتری را هم به طور مستقیم (از طریق خرید) و هم به طور غیرمستقیم (از طریق ارجاع محصول) ردیابی کند.

محتوای قابل اشتراک‌گذاری

کسب‌وکارها همچنین می‌توانند ارتباط متقابل SMM را به ایجاد محتوای «چسبنده» تبدیل کنند، اصطلاح بازاریابی برای محتوای جذابی که در نگاه اول مشتریان را درگیر می‌کند، آنها را به خرید محصولات وادار می‌کند و سپس آنها را به اشتراک‌گذاری محتوا وادار می‌کند.

محتوای قابل اشتراک‌گذاری
محتوای قابل اشتراک‌گذاری

این نوع تبلیغات دهان به دهان نه تنها به مخاطبان غیرقابل دسترس می‌رسد، بلکه تأیید ضمنی فردی را نیز به همراه دارد که گیرنده می‌شناسد و به او اعتماد دارد؛ که باعث می‌شود ایجاد محتوای قابل اشتراک گذاری یکی از مهم‌ترین راه‌هایی باشد که بازاریابی شبکه های اجتماعی باعث رشد می‌شود.

رسانه‌های کسب شده

بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM) همچنین کارآمدترین راه برای کسب و کار برای بهره‌مندی از مزایای نوع دیگری از رسانه‌های به دست آمده است (اصطلاحی‌ست که برای قرار گرفتن در معرض نام تجاری از هر روشی غیر از تبلیغات پولی): بررسی‌ها و توصیه های محصول توسط مشتری به کار می‌رود.)

بازاریابی ویروسی

یکی دیگر از استراتژی‌های SMM که برای تولید پیام به مخاطبان متکی است، بازاریابی ویروسی است، یک تکنیک فروش که سعی در انتشار سریع اطلاعات دهان به دهان محصول دارد.

هنگامی که یک پیام بازاریابی با عموم مردم بسیار فراتر از مخاطبان هدف اصلی به اشتراک گذاشته می‌شود، ویروسی در نظر گرفته می شود. راهی بسیار ساده و ارزان برای ارتقای فروش.

تقسیم بندی مشتری

از آنجا که تقسیم بندی مشتری در بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM) بسیار بیشتر از کانال‌های بازاریابی سنتی است، شرکت‌ها می توانند اطمینان حاصل کنند که منابع بازاریابی خود را بر روی مخاطبان هدف خود متمرکز می‌کنند.

معیارهای ردیابی

به گفته Sprout Social، مهمترین معیارهای بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) برای ردیابی بر روی مشتری متمرکز است: تعامل (لایک، نظرات، اشتراک گذاری، کلیک). برداشت‌ها (چند بار یک پست نمایش داده می‌شود)؛ دسترسی/ ویروسی بودن (چند بازدید منحصربفرد یک پست SMM دارد)؛ سهم صدا (تا چه حد یک نام تجاری در حوزه آنلاین می‌رسد)؛ ارجاعات (چگونه کاربر در یک سایت قرار می‌گیرد)؛ و تبدیل (زمانی که کاربر از یک سایت خرید می‌کند). با این حال، یک معیار بسیار مهم دیگر بر روی کسب و کار متمرکز است: نرخ/زمان پاسخ (چند وقت یکبار و با چه سرعتی کسب و کار به پیام های مشتری پاسخ می‌دهد).

معیارهای ردیابی
معیارهای ردیابی

زمانی که یک کسب‌وکار سعی می‌کند تعیین کند که کدام معیارها را در دریای داده‌هایی که رسانه‌های اجتماعی تولید می‌کنند، ردیابی کند، قانون همیشه این است که هر هدف کسب‌وکار را با یک معیار مرتبط هماهنگ کند. اگر هدف کسب‌وکار شما افزایش 15 درصدی تبدیل‌ها از یک کمپین SMM در عرض سه ماه است، از یک ابزار تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید که اثربخشی کمپین شما را در برابر آن هدف خاص اندازه‌گیری می‌کند.

مزایا و معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی

کمپین‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) که فوراً به طیف وسیعی از مخاطبان هدف می‌رسند، به وضوح برای هر کسب‌وکاری سودمند هستند.

 1. اما مانند هر محتوای رسانه‌های اجتماعی، کمپین‌های SMM می‌توانند شرکت را در معرض حمله قرار دهند. به عنوان مثال، یک ویدیوی ویروسی که ادعا می‌کند محصولی باعث بیماری یا آسیب می‌شود، باید فوراً رسیدگی شود.
 2. خواه این ادعا درست باشد یا نادرست. حتی اگر یک شرکت بتواند شرایط را درست کند، محتوای ویروسی نادرست می‌تواند باعث شود که مصرف‌کنندگان در آینده کمتر خرید کنند.
مزایا و معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی
مزایا و معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی

محتوای چسبنده در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چیست؟

محتوای چسبنده اصطلاح بازاریابی برای محتوای جذاب است که در نگاه اول مشتریان را درگیر می‌کند و سپس آنها را نه تنها برای خرید محصولات بلکه برای به اشتراک گذاری محتوا نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بازاریابی ویروسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

بازاریابی ویروسی یک استراتژی SMM است که تلاش می‌کند انتشار سریع اطلاعات دهان به دهان محصول را تحریک کند راهی بسیار ساده و ارزان برای ارتقای فروش.

بازاریابی ویروسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟
بازاریابی ویروسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

رسانه‌های کسب شده در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چیست؟

رسانه کسب شده یک اصطلاح بازاریابی برای قرار گرفتن در معرض نام تجاری از هر روشی غیر از تبلیغات پولی است، به عنوان مثال، محتوای ایجاد شده توسط مشتری، از بررسی محصول و توصیه‌ها گرفته تا اشتراک‌گذاری، ارسال مجدد، و ذکر.

چند نمونه از استراتژیهای بازاریابی رسانه های اجتماعی چیست؟

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی رشد کرده است تا شامل چندین تکنیک و استراتژی برای جذب کاربران و بازاریابی محصولات و خدمات باشد. از جمله تبلیغات هدفمند مخاطب، استفاده از چت ربات‌های تعاملی، ایجاد تجربیات شخصی سازی شده برای مشتریان آنلاین، استفاده از اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی، ایجاد مخاطب آنلاین و غیره.

چگونه می‌توان در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شروع کرد؟

برای شروع کار در بازاریابی شبکه های اجتماعی، داشتن حداقل مدرک لیسانس در زمینه بازاریابی یا یک رشته مرتبط خوب است. سپس، درک خوبی از نحوه عملکرد کمپین‌های بازاریابی در پلتفرم‌هایی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام بسیار مهم است. پس از آن، با ایجاد محتوای جذاب و موثر، استعدادهای خود را به نمایش بگذارید.

چگونه می‌توان در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شروع کرد؟
چگونه می‌توان در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شروع کرد؟

اینفلوئنسرها و دیگر بازاریابان رسانه‌های اجتماعی را دنبال کنید تا بدانید چه کاری را به خوبی انجام می‌دهند و در کجا قرار دارند. با هم، از این مراحل برای ایجاد یک برند شخصی استفاده کنید که بتوانید از آن برای فروش خود و کارتان استفاده کنید.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خط مقدم موفقیت!

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (SMM) استفاده از پلتفرم‌های رسانه های اجتماعی برای تعامل با مشتریان برای ایجاد برند، افزایش فروش و افزایش ترافیک وب سایت است. با افزایش استفاده از رسانه‌های اجتماعی در سراسر جهان، هم از طریق رایانه و هم از طریق دستگاه‌های تلفن همراه، توانایی افزایش فروش از سوی جمعیت کاربران خاص، یک تجارت رو به رشد است که مملو از رقابت برای بازدید و کلیک است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا