کسب و کار آنلاین

صفر تا صد الگوریتم پاندا و نحوه رفع جریمه گوگل پاندا | الگوریتم پاندا در سئو

11 سال پیش در چنین روزی بود که گوگل به‌روزرسانی الگوریتمی را اعلام کرد که تأثیر  گسترده‌ای بر سئو در سال‌های آینده داشت. در اینجا تاریخچه کاملی از به‌روزرسانی الگوریتم پاندا وجود دارد که اطلاعات کاملی به شما می‌دهد. به این منظور در ادامه با ما همراه باشید.  الگوریتم پاندا در سئو  چه تاثیری دارد؟

الگوریتم پاندا

پاندا الگوریتمی است که در سال 2011 با هدف افزایش دید وب سایت‌های با کیفیت بالا و در عین حال کاهش رتبه وب سایت‌های حاوی محتوای کپی، تکراری و هرزنامه معرفی شد. الگوریتم Google Panda محتوای ارسال شده در وب سایت ها را رتبه بندی می‌کند، مطمئن ترین آنها را انتخاب می‌کند و به خواسته‌های کاربران پاسخ می‌دهد.

الگوریتم پاندا
الگوریتم پاندا
الگوریتم Google Panda الگوریتمی است که صفحات وب را بر اساس محتوای با کیفیت بالا در صفحه نتایج جستجو رتبه بندی می‌کند. در اوایل سال 2011 در دسترس قرار گرفت و همچنان در حال توسعه است.

گوگل با هدف دستیابی به محتوای باکیفیت در نتایج جستجو، دائماً در حال بهبودهایی برای ارائه این سرویس به کاربران اینترنتی است. هدف از الگوریتم پاندا ارائه تجربه کاربری خوب به جستجوگران است. این به روز رسانی را می‌توان یک الگوریتم کیفیت سایت نیز نامید، زیرا به روز رسانی الگوریتم پاندا برای ارائه محتوای با کیفیت به کاربران ایجاد شده است.

هدف این به روز رسانی افزایش رتبه محتوای با کیفیت بالا در عین کاهش رتبه محتوای با کیفیت پایین است.

هدف گوگل با الگوریتم پاندا تشویق ناشران محتوا به تمرکز بر تولید محتوای با کیفیت به جای انجام مطالعات SEO برای الگوریتم و تلاش برای افزایش رتبه است. همین منطق در مورد سایر الگوریتم‌های رتبه بندی منتشر شده توسط گوگل نیز صدق می‌کند.

Google Panda در عمل

تصور کنید که وبلاگی را راه اندازی می‌کنید که در آن نقد کتاب را ارسال می‌کنید. هر یک از متن‌های تهیه شده توسط شما ترکیبی از محتوای موجود در سایت‌های مختلف است و ورودی‌های شما نسبتاً کوتاه و مملو از کلمات کلیدی است. برای مقایسه، وب سایت رقابتی که بازدید می‌کنید، پست‌هایی با محتوای منحصر به فرد، دقیق و جامع منتشر می‌کند. الگوریتم Google Panda قطعا سایت را با محتوای معتبر بهتر ارزیابی می‌کند و به آن با موقعیت‌های بالاتر در نتایج جستجو پاداش می‌دهد.

Google Panda در عمل
Google Panda در عمل
در مقاله فوق که توسط گوگل در مورد به روز رسانی الگوریتم پاندا منتشر شده است، گوگل سوالاتی را برای ارزیابی کیفیت مقالاتی که قرار است در سایت ها به اشتراک گذاشته شود به اشتراک گذاشته است.
 1. آیا به صحت داده‌های به اشتراک گذاشته شده در مقاله اعتماد دارید؟
 2. آیا مقاله توسط یک فرد معتبر با آگاهی از موضوع، شخصی کنجکاو در مورد موضوع یا شخصی غیر مرتبط با موضوع
 3. نوشته شده است؟
 4. آیا سایت حاوی محتوای تکراری، متن‌های غیر ضروری، قدیمی یا بی کیفیت در یک موضوع با کلمات دائما متفاوت
 5. است؟
 6. آیا می‌توانید با خیال راحت اطلاعات کارت اعتباری خود را به این سایت بدهید؟
 7. آیا اشتباهات تایپی، اشتباهات گرامری یا خطاهای منطقی در این مقاله وجود دارد؟
 8. آیا مقالاتی که برای علاقه خوانندگان سایت نوشته شده‌اند یا برای افزایش رتبه در موتور جستجو نوشته شده اند؟
 9. آیا مقاله حاوی مطالب یا اطلاعات اصلی، گزارش اصلی، تحقیق اصلی و تحلیل اصلی است؟
 10. آیا صفحه ارزش قابل توجهی در صفحه نتایج جستجو در مقایسه با سایر رقبا ارائه می دهد؟
 11. چقدر کنترل کیفیت روی مواد انجام می‌شود؟
 12. آیا مقاله به طور عینی موضوع را از هر دو طرف توضیح می‌دهد؟
  آیا وب سایت در مورد موضوعات مرتبط دارای مجوز است؟
 13. آیا محتوا توسط چندین سازنده محتوا تولید می‌شود یا برون سپاری شده است؟ به طور خلاصه، آیا به محتوا
 14. رسیدگی می‌شود؟
 15. آیا مطالب به درستی ویرایش شده است یا با شلختگی و عجولانه منتشر شده است؟
 16. آیا هنگام تحقیق در مورد یک موضوع مرتبط با سلامت به این سایت اعتماد دارید؟
 17. آیا سایت را یک سایت مجاز می‌دانید؟
  آیا مقاله توضیحات جامعی در مورد موضوع ارائه می‌دهد؟
 18. آیا مقاله تحلیل واضح یا اطلاعات جالبی در کنار موضوع ارائه می‌دهد؟
 19. آیا این مقاله ای برای نشانک گذاری، اشتراک گذاری با دوستان یا نظر دادن در مورد آن است؟
 20. آیا این مقاله حاوی تبلیغاتی است که محتوای اصلی را مسدود می‌کند؟
 21. آیا انتظار دارید این مقاله را در یک مجله، دایره المعارف یا کتاب ببینید؟
 22. آیا محتوا کوتاه و بی اهمیت است و آیا محتوا جنبه‌هایی دارد که نیاز به بهبود دارد؟
 23. آیا محتوا با جزئیات ایجاد می‌شود یا بدون توجه به جزئیات؟
 24. آیا کاربران با دیدن این صفحه شکایت می‌کنند؟

چرا Google Panda مهم است؟

الگوریتم پاندا از این جهت مهم است که وقتی راه اندازی شد، شروع یک سری “بررسی کنترل کیفیت” برای موتور جستجو بود. به اصطلاح “مزرعه‌های محتوا” – سایت‌هایی که حجم عظیمی از محتوا را فقط برای تسلط بر SERP‌ها تولید می‌کنند، از جمله اهداف اصلی آن بودند.

چرا Google Panda مهم است؟
چرا Google Panda مهم است؟
 1. معرفی و اجرای آپدیت پاندا کیفیت کلی SERP‌ها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. دیگر جایی برای وب سایت‌هایی که هیچ ارزشی ارائه نمی‌کردند وجود نداشت.
 2. پاندا عملکرد وب سایت‌های حاوی محتوای بسیار آموزنده، مرتبط و صفحات با نسبت آگهی به محتوا پایین را افزایش می‌دهد. البته، این به روز رسانی همچنین سازندگان محتوا را بر آن داشت تا ارزش ارائه به کاربران نهایی را در اولویت قرار دهند و کیفیت را بر کمیت قرار دهند.
و این به نوبه خود، تجربه کاربری مطلوب را تضمین می‌کند.

بهترین روش‌های سئو برای Google Panda

هنگام اجرای یک استراتژی محتوایی که با الگوریتم گوگل همسو باشد و توسط پاندا و فیلترهای الگوریتمی آن هدف قرار نگیرد، توجه به سه روش برتر زیر ضروری است.

1. دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت گوگل را بیاموزید و E-A-T را دنبال کنید

دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت جستجوی Google یک سند ۱۷۰ صفحه‌ای است که ارزیابی‌کنندگان کیفیت انسانی هنگام ارزیابی کیفیت نتایج جستجو از آن استفاده می‌کنند. این ارزیابی به گوگل کمک می‌کند تا بفهمد الگوریتمش چقدر خوب است و چه چیزی باید تغییر کند.

 1. اصول E-A-T (تخصص، اقتدار، و اعتماد) بخشی از این سند هستند و از جمله عوامل اصلی مورد استفاده برای ارزیابی کیفیت کلی یک صفحه وب خاص هستند.
 2. و از آنجایی که ارزیاب‌های کیفیت گوگل اساساً الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی را “آموزش” می‌دهند، برای سازندگان محتوا بسیار مهم است که با این دستورالعمل‌ها آشنا شوند، بفهمند گوگل به دنبال چه چیزی است – و بر این اساس محتوا ایجاد کنند.
 3. اکنون، درست است که گوگل بر اساس این اصول به وب سایت شما امتیازی نمی‌دهد. اما این بدان معنا نیست که شما نباید برای نشان دادن E-A-T خود و بهبود آن تلاش کنید.

برای شروع، می توانید:

 1. روی ایجاد پروفایل بک لینک قوی تر کار کنید
 2. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما واقعاً دقیق است
 3. محتوای خود را مرتباً مرور، ویرایش و به روز کنید
1. دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت گوگل را بیاموزید و E-A-T را دنبال کنید
1. دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت گوگل را بیاموزید و E-A-T را دنبال کنید

Ahrefs می تواند در این مورد کمک کند:

از Site Explorer برای تجزیه و تحلیل صفحات با رتبه برتر برای یک کلمه کلیدی خاص استفاده کنید و بفهمید که چرا آنها در SERP رتبه بالاتری دارند. وقتی چنین بینشی دارید، مهندسی معکوس موفقیت آنها آسانتر است.

2. از شر محتوای بی کیفیت و کم ارزش خلاص شوید

محتوای بی کیفیت مانند محتوایی که تحقیقات ضعیفی انجام شده است، ارزش افزوده‌ای ندارد و ممکن است از نظر واقعیات قدیمی باشد باید اولین چیزی باشد که ارائه می‌شود. به یاد داشته باشید که پاندا چگونه کار می‌کند:

 1. این الگوریتم وب سایت شما را به طور کلی تجزیه و تحلیل می‌کند، به این معنی که محتوای با کیفیت پایین شما ممکن است برخی از قطعات ارزشمندتر را نگه داشته و بر روی دید موتور جستجوی شما تأثیر بگذارد.
 2. با این حال، اطمینان از ارزشمند بودن، مرتبط بودن، صحیح بودن و به روز بودن محتوای وب سایت شما یک نبرد دائمی است. بنابراین، هر چند وقت یکبار از آن نترسید  و در صورت نیاز «چیزها را مرتب کنید».
2. از شر محتوای بی کیفیت و کم ارزش خلاص شوید
2. از شر محتوای بی کیفیت و کم ارزش خلاص شوید

3. در تبلیغات در سایت خود ملایم باشید

هیچ مشکلی وجود ندارد که تبلیغات پولی را در وب سایت خود به نمایش بگذارید. با این حال، آنچه باید به آن توجه کنید این است که نسبت تبلیغ به محتوای شما چقدر است. یک قانون کلی خوب در مورد الگوریتم پاندا این است:

هر چه این نسبت کمتر باشد، بهتر است.

هیچ کس صفحات تبلیغاتی سنگینی را که عمدتاً از تبلیغات پولی تشکیل شده‌اند تا محتوای اصلی را دوست ندارد. بنابراین، با حرکت رو به جلو، مراقب نسبت آگهی به محتوا خود باشید.

شما چه اطلاعات بیشتری در مورد الگوریتم پاندا می‌دانید؟ برای ما کامنت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا